Yusufeli yeni merkezin son hali

Genel Nis 06, 2023 Yorum Yok
İHA

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Irmağı üzerinde üretimi tamamlanan kemer baraj sınıfında 275 metreyle gövde yüksekliğiyle Türkiye’nin birinci, dünyanın beşinci en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı, 22 Kasım 2022 tarihinde su tutmaya başladı.

Baraj kapaklarının kapanmasıyla, su düzeyi 100 metrenin üzerine çıktı.

Karayolları başta olmak üzere, köy meskenleri ve mahalleler birer birer sular altında kalırken, son olarak ise ilçe merkezinin büyük bir kısmı sulara gömüldü.

Mevcut ilçenin çabucak üst kısmında bulunan Yansıtıcılar-Sakut mevkiinde 144 hektarlık alanda inşa edilen yeni yerleşim yerine hak sahipleri taşınma sürecini tamamladı.

Vatandaşlar meskenlerine yerleşti, esnaf dükkanların açmaya başladı. Cadde ve sokaklar beşerlerle dolarken, parklarda çocuk sesleri yankılandı.

Hatıraları sulara gömülen Yusufeli sakinleri ise yeni ilçeye alışmaya çalışıyor.

“Biraz hüzünlüyüz”

İlçede yaşayan 57 yaşındaki Erdal Tüysüz, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Yavaş yavaş alışıyoruz. Eski sulara gömülüyor, biraz hüzünlüyüz lakin alışmaya çalışacağız. Yapacak bir şey yok. Hayat devam ediyor ve yaşamaya devam edeceğiz.

“Bir kasvetimiz yok”

Kahvehane işleten Ekrem Doğan ise şu tabirleri kullandı:

30 yıldır esnaflık yapıyorum. Aşağıdaki Yusufeli’nden şu an çıktık yeni Yusufeli’ne. 2 aydır buradayız, güzel beklediğimiz kadar var. Ben bu kadar da beklemiyordum. Vatandaş çıktı alıştı. İşimiz uygun, bir derdimiz yok. Devlet büyükleri orada konutumuzu yerimizi aldı, burada da konutumuzu yerimizi verdi. Çıktık rahatız şükür. Bir derdimiz yok. Devletimiz var olsun.

“Yerimizden memnunuz”

Kasap Yusuf Küçük de şunları söyledi:

Eski ilçe merkezinde kasaplık yapıyordum, buraya geldik. Burayı kiraladık lakin yerimizden mutluyuz şu anda düşünce görünmüyor. Vakte bağlı alışılmış yani 3-4 yılı var. Burasının biraz toparlanması için.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir