Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in seçim vaadi: Türk-Yunan hududu büsbütün duvarla örülecek

Gündem Nis 02, 2023 Yorum Yok
İHA

Yunanistan 21 Mayıs’ta sandık başına gidiyor.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis de bu kapsamda, Yunanistan İçişleri Bakanı Takis Theodorikakos ile birlikte Yunanistan’ın Türkiye hududunda bulunan Evros bölgesini ziyaret etti.

Miçotakis ülkedeki genel seçimler için kampanya yürütürken, ülkenin Türkiye ile olan kara hududunun tamamına duvar örme kelamı verdi.

Kara sonunun tamamına duvar örme kelamı verdi

37,5 kilometre uzunluğundaki mevcut çelik duvara önümüzdeki 12 ay içinde 35 kilometre daha ekleme yapmayı planladıklarını açıklayan Başbakan Miçotakis, diğer bir hükümetin iş başına gelmesi durumunda bu planın büsbütün gündem dışı kalabileceğini belirtti.

2026 yılına kadar 100 kilometreden fazla duvar ekleneceğini belirterek, “Bugün Yunanistan’da bu projeye karşı savaşan siyasi güçler olmasından ötürü kederimi belirtmek isterim. Mevcut duvar ve vadettiğimiz duvarlar yasadışı göçe karşı tesirli bir caydırıcı güç olacaktır. Ördüğümüz duvar geçen yıl kara hududumuzdan 250 binden fazla geçişin önlenmesine yardımcı oldu” dedi.

Avrupa’ya gitmek isteyen göçmenlere karşı duvar ördüler

Öte yandan Türkiye ile Yunanistan ortasında 212 kilometre kara sonu bulunuyor.

2012’de Yunanistan tarafından Suriyeli mültecilerin geçişini önlemek için hududa 3 metre yüksekliğinde ve 12,5 kilometre uzunluğunda metal duvar inşa edilmesi ile başlayan duvar projesi, Ekim 2020’de Afganistan’dan gelen göçmenlere karşı 5 metre yüksekliğinde ve 27 kilometre uzunluğunda yeni çelik duvarın inşaatı ile devam etti.

Günümüzde 37,5 kilometre boyunca uzanan duvarın Yunanistan tarafında akustik önleyiciler ve faal hudut takımları yer alıyor. Rescue raporuna nazaran Yunanistan’da 119 bin 700 mülteci bulunuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir