Yunan Savunma Bakanı: Türkiye ile yakınlaşmanın devamından yanayız

Gündem Nis 09, 2023 Yorum Yok
AA

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın davetlisi olarak geçtiğimiz salı günü Hatay’a ziyarette bulunmuştu.

Benzer trajediler, bize doğal afetler temelinde ülkeler ortasındaki uyuşmazlıkların, sorunların ne kadar da küçük boyutlarda olduğunu gösteriyor. Öteki bir açıdan da baktığımızda bu trajedilerin ve afetlerin aslında gerginliklerin azaltılması manasında da bir katalizör rolü oynama niteliğinde olduğunu görüyoruz.

Türkiye ile bağlantılarda yakınlaşmanın devamını arzuluyor

Ülkesinin Ta Nea gazetesine konuşan Panayotopulos, Türkiye’ye yaptığı ziyaret için ‘mükemmel bir misafirperverlik, aile ortamı, olumlu bir samimiyet’ tariflerini kullandı.

Panayotopulos, Türkiye’de bir ortaya geldiği Hulusi Akar ile ikili alakalarda atmosferin güzelleştirilmesi için görüşmelerde bulunduğunu belirtti.

Salı günkü ziyaretin bir Yunan savunma bakanının 20 yıl sonra Türkiye’ye yaptığı birinci ziyaret olduğuna dikkati çeken Panayotopulos, görüşme masasında tansiyonun düşürülmesi gerekliliği, tatbikatların evvelden belirlenmiş milletlerarası tatbikatlar dışında sonlandırılması, 15 Haziran-15 Eylül devrinde Ege’nin memleketler arası suları ve hava alanında tatbikatlardan kaçınılmasını öngören moratoryum müddetinin bir ay uzatılması üzere mevzuların ele alındığını kaydetti.

Panayotopulos; iklim değişikliği, yangınlar, sarsıntılar üzere sıkıntılarla gayrette de iki ülke ortasında işbirliğinin artırılabileceğine dikkati çekti.

“Bu fırsatı kıymetlendirmemiz gerek”

Türkiye’de 6 Şubat’ta yaşanan zelzele felaketinin, ikili münasebetler açısından bir ‘fırsat penceresi’ doğurduğunu belirten Panayotopulos, “Bu fırsatı kıymetlendirmemiz gerek” diye konuştu.

Panayotopulos, her iki tarafın da diyalogdan yana olduğuna vurgu yaptı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir