Yunan Bakan Mitarakis’ten Türkiye’nin sarsıntıya müdahale suratına övgü

Gündem Nis 06, 2023 Yorum Yok
İHA

Türkiye’nin 6 Şubat’ta yaşadığı büyük zelzele felaketinden sonra bakanlar ve önderler seviyesinde ziyaretler devam ediyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis ile zelzele bölgesi Hatay’da incelemelerde bulundu.

Yapılan incelemelerin akabinde AFAD Uyum Merkezinde iki bakan basın toplantısı düzenledi.

Düzenlenen basın toplantısında Yunan Bakan Mitarakis, Türkiye’nin zelzeleden sonra harekete geçme suratına vurgu yaptı.

“Türkiye devletinin harekete geçme suratı dikkatimi çekti”

Mitarakis, “Depremden etkilenen çok küçük bir bölgeyi havadan izleme fırsatı buldum. Bu zararın yalnızca küçük ölçüsü. Benim dikkatimi çeken ilgimi çeken öteki bir konu da Türk devletinin, Türk hükümetinin harekete geçme suratı. Bu dünyada bile çok büyük, ender görülen bir afet sonrasında 2 aydan kısa bir müddette bulunan süreksiz tahliller süreksiz yollar takdire şayan. Bölgenin tekrar toparlanması işini Yunanistan’la memleketler arası alanda yardım edecektir.

Bu güç ve güç gerektiren bir iş lakin yerine getirilecektir. Suriyelilerin barınma merkezinde görme fırsatı oldu. Buradaki var olan idare ve tertip hakikaten çok hoş ve olağanüstüydü. Bunu kamuoyuna da söylemişimdir daha evvel.

Avrupa Birliği, Avrupa, Türkiye’ye yardım etmelidir göç konusunda zira Türkiye göçüşüne ilgili büyük bir yük üstlenmiştir. Savunma bakanlarıyla birlikte gerçekleştirdiğimiz bu ziyaret bu görüşmeler iki ülkenin bağlantılarının düzgün ilerlediğini göstermektedir. Tekrar toparlanmanız için çok güç bir işiniz olduğunu biliyorum. Bundan sonraki işlerinizde muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

“Kendisine burada bulunmasından ötürü şükranlarımızı tabir ediyoruz”

Toplantıda konuşan Bakan Soylu, “Bugün zelzelenin 58. gününde Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis Hatay’da bizim konuğumuz. Kendisine bu sıkıntı günlerde, burada bulunmasından ötürü şükranlarımızı söz ediyoruz. Hem kendisine hem de sarsıntının birinci günlerinde 133 Yunanistan arama kurtarma grubu, bu güç vakitte burada bizimle birlikte oldu ve akabinde 700 aşkın Türkiye’ye çadır gönderdiler. Bu mevzularda hem ülkemiz ismine, milletimiz hem burada bulunan depremzedeler ismine Yunanistan’a, Yunanistan halkına ve Yunanistan hükümetine teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

“Bundan sonra yapabilecekleri konusundaki dayanakları birlikte değerlendirdik”

Deprem konusunda yapılacaklar konusunda istişarelerde bulunduklarını söyleyen Bakan Soylu, “Bugün de Yunanistan Göç ve İltica Bakanı havadan zelzele alanındaki tetkiklerini gerçekleştirdiler. Hem Yunanistan halkının bize ‘geçmiş olsun’ ve ‘başsağlığı’ dileklerini ilettiler. Hem bundan sonra yapabilecekleri konusundaki dayanakları birlikte değerlendirdik. Alışılmış gördükleri görünümden da etkilendiler. Biz de kendilerine 58 gündür nasıl bir tabloyla karşı karşıya kaldığımızı ve burada neler yapmaya çalıştığımızı bir vesileyle bilgilendirdik. Dünyanın birçok ülkesinden bu takviyeler ve yardımlar geldi. Huzurunuzda tekrar bu insani yardımların tamamına burada bir kere daha şükranlarımızı tabir etmek istiyoruz” diye konuştu.

“Kurulduğumuz çadır ölçüsü 650 bine ulaştı”

Yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Soylu, şöyle konuştu:

“Bugüne kadar hem süreksiz barınma koşullarıyla ilgili bir değerlendirmeyi ortaya koyduk. Yaklaşık kurulduğumuz çadır ölçüsü 650 bine ulaştı. Bugün itibariyle 50 bin konteyner suramı yaptık. Bütün bunlarla birlikte bu alanlara 20 bine yakın süreksiz tuvalet, daha doğrusu seyyar tuvalet konuldu. 10 bine yakın seyyar banyo konuldu. Ve günde milyonlarca öğün yemek hala bu bölgede devam etmektedir, edecektir.

Kendilerine Ramazan ayında olduğumuzu ve buna yönelik hazırlıkları da daima olarak, gerek iftar hazırlıkları olsun, gerek sahur hazırlıkları olsun bütün bunlarla ilgili süreçleri de yönettiğimizi tabir ettik. Enkaz çalışmalarını da yerinde gördüler. Hem de havadan gördüler. Enkaz konusunda da bugün Hatay’da biz de hem havadan hem de yerden tekrar Antakya’da bilhassa dün de Hassa’da, Defne’de çalışmaları yerinde gördük.

Günde 13 bin kamyon enkazda çalışıyor. 26 bin toplam hem yıkılmış hem de acil yıkılacak binanın şu ana kadar 10 bininin enkazı acil yıkılması durumunda olan binanın acil yıkılması tamamlanmış. Hacim olarak da yüzde altmış civarına gelmiş durumdayız. Ramazan Bayramı’na kadar işin birinci safhasının yani acil yıkılacak ve yıkım safhasını bitirmiş olacağız. İşin ikinci safhası yani alandaki öteki acil yıkılacak ve daha doğrusu ağır hasarlı binalarla ilgili safhayı da ondan sonraki süreçte çabucak başlamış olup onunla ilgili de dönemimizi hızlandıracağız.”

“Kırsaldaki konteyner kurumlarımızda zannediyorum 15 gün içerisinde başlayacak”

Geçici iş yerleri konusunda da çalışmaları sürdürdüklerini söyleyen Soylu, “Bir taraftan süreksiz barınma standardımızı yükseltiyoruz. Bir taraftan da bilhassa yeni yapılacak konutlarla ilgili hem temeller atıldı hem lokal seçimleri yapıldı hem burada bilhassa bütün vilayetlerde bütün ilçelerde. Kentin yaşayanlarıyla, kentin kanaat liderleriyle bir ortaya gelindi ve daima bir arada yeni yerleşim alanlarıyla ilgili değerlendirmeler, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da gerçekleştirilmiş oldu.

AFAD’da bilhassa arkadaşlarımız kırsaldaki yer seçimlerini yani kırsaldaki binaların daha doğrusu konutların oturacağı yer seçimlerini yapıp Etraf Şehircilik Bakanlığına bugüne kadar değerli bir ölçüde bildirdiler. Ve tekrar kırsaldaki konteyner kurumlarımızda zannediyorum 15 gün içerisinde başlayacak. Buna yönelik de Çin’den Türkiye’de bulunmayan bir konteyner cinsi getirdik, katlanabilir konteyner. 50 bin artı 15 bin, 65 bin.

Bunlarla ilgili bunların yanına birebir vakitte tekrar seyyar, tuvalet ve banyo koyuyoruz. Ve içlerinde elbette ki mutfaklarda olacak. Ve bununla ilgili onları orada köylülerimizin hem tarım hayatını devam ettirebilmek hem de bulundukları yerlerde kalabilmelerini temin edebilmek için kendi istedikleri alana kuracağız. Bütün oradaki çalışmaları başladık. Şu ana kadar yaklaşık 10 bin süreksiz iş yeri yapılması, kimileri esnaf çarşısı halinde yapılması konusunda bir çalışmamız oldu.

Bu da bizim yeni yaptığımız çalışmalardan. Bunun da şu ana kadar 5 binini tamamladık. Ve kuralarla birlikte esnafımız burada alışverişine başladı. Başka 5 binin de zannediyorum bayramın son haftasına kadar tamamlanabileceği konusundaki çalışmalarımız devam etmektedir. Bu birebir vakitte kentin olağanlaşması konusunda bir adımdır” tabirlerini kullandı.

“Temizlik süreci direkt sıhhati ilgilendiren bir süreç olarak önümüze çıkmaktadır”

Geçici barınma merkezlerindeki paklık ve hijyen konularında da çalışma yaptıklarını söyleyen Soylu, “Milli Eğitim Bakanlığımız, Sıhhat Bakanlığımız, ilgili bakanlıklarımız yani kendi alanlarında önemli bir çalışma yapmaktadır. Burada bir mevzuyu da kamuoyuna iletmek isterim. Kentlerin ilaçlanmasından tutun besin denetimine kadar bütün sistemi her gün tek tek teyit ederek devam ediyoruz.

Bütün paklık alanlarına kadar. Zira süreksiz hayat içerisindeki paklık süreci direkt sıhhati ilgilendiren bir süreç olarak önümüze çıkmaktadır. Bunu da üzerimize aldık. Ve bu gördüğünüz masada, biraz sonra da çabucak hemen her gün Kahramanmaraş olsun, Malatya olsun, tıpkı vakitte Adıyaman olsun ve öbür vilayetlerimiz olsun uyum toplantıları yapıyoruz ve bu uyum toplantılarında bunların birçoğuna da iştirak etmeye çalışıyoruz.

Bu süreçlerin tamamını. Takip ediyoruz. Ve bu süreçlerdeki aksamaları da ortadan kaldırıp vatandaşımızın günlük yaşantısının elbette ki süreksiz barınma merkezlerinde olan günlük yaşantısının çok daha âlâ bir noktaya ulaşmasını sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“Yaklaşık bir yıl içerisinde hem kentlerimizi tekrar yaşanabilir bir hale getireceğiz”

Bir yıl içerisinde kentleri yine yaşanabilir hale getirmeyi hedeflediklerini söyleyen Soylu, “Yaklaşık bir yıl içerisinde hem kentlerimizi tekrar yaşanabilir bir hale getireceğiz. Allah nasip ederse. Hem bu kentler yalnızca binalardan müteşekkil değil. Bu kentler büyük bir medeniyetin mirası. Büyük bir kültür zenginliği. İçerisinde yalnızca binalar değil, yalnızca konutlar değil, tıpkı vakitte bu kentlerin her açıdan.

İhyası, sporundan, sanatına, ticaretinden, endüstrisine, üretimine ihyası için çok güçlü planlamalı ve programlar yapıyoruz. Bunu da buradaki beşerlerle el birliğiyle birlikte yapıyoruz. İnanıyoruz ki sizin de biraz evvel söylediğiniz tespitler oydu. İnanıyoruz ki bu süreç içerisinde çok çabuk bir vakitte toparlanarak tekrar güçlü ve dirençli kentlerin oluşması tarihiyle ve geleceğiyle buluşan kentlerin oluşmasını sağlayacağız” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir