Yüksekova’da 50 kilometre süratle giden araç yaptı

Genel Nis 25, 2023 Yorum Yok
İHA

Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Akocak köyünde çobanlık yapan 29 yaşındaki Murat Özaras, çöpe atılan hurdalar ile satın aldığı ikinci el materyalleri konutunda biriktirdi.

Bir yandan çobanlık yapan Özaras, bir yandan da topladığı hurdalarla hayalindeki akaryakıtlı arabayı yapmak için çalışma başlattı.

Dalga geçtiler

3 aylık bir çalışmanın sonucunda, herkesin kendisiyle dalga geçerek gerçekleştiremeyeceğini söylediği aracı yapan genç, daha sonra aracına binerek köyde deneme tipi attı.

“Çoğu malzemeyi hurdacıdan getirdim”

Aracın ileri ve geri istikamet alma kabiliyetinin son derece uygun olduğunu ve saatte 50 kilometre sürat yapabildiğini belirten Özaras, şunları söyledi:

Çocukluktan beri bir yeteneğim vardı lakin bunu gerçekleştirmek için sermaye gerekiyordu. Sermayem olmadığı için bir şeyler yapamıyordum. En sonunda yapmaya karar verdim. Birden fazla malzemeyi hurdacıdan getirdim. Birtakım kesimlerini ise internet üzerinden istedim. Birinci başlarda herkes yapamazsın diyordu ancak ben kendime inanıyordum ve yaptım. Ben bu mevzuda bana takviye sunan babama çok teşekkür ediyorum.

“Çok farklı fikirlerim var”

Aracın saatte 50 kilometre sürat yapabildiğine dikkat çeken Özaras, şu tabirleri kullandı:

Bu işlere merakım vardı. Her vakit ilgilendiğim bir mevzuydu. Kimileri gelip gördüğü halde ‘yapamazsın’ diyorlardı. Bir yandan çobanlık yapıyor boş vakitlerimde ise arabayı yapmaya çalışıyordum. İmkan olsaydı daha hoş şeyler yapardım. Çok farklı fikirlerim var ve bunları yapmaktan geri durmayacağım. Lakin sermayem olmadığı için şimdilik bunları yapamıyorum. Yetkili kurumlardan dayanak bekliyorum. Şayet bana imkan tanınırsa daha hoş ve daha şık dizaynlar yaparım.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir