Yerli havacılık motorları artık yüksek irtifada da test edilebilecek

Genel Nis 23, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

Eskişehir’de şurası TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI), havacılık motorlarının farklı irtifa şartlarında test edilmesine imkan sağlayan taşınabilir motor test ünitesi geliştirdi.

TEI’nin 8 metre eni, 14 metre uzunluğundaki motor test bremzesi, modüler yapısıyla bir günde kurulabiliyor.

TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, motor test bremzelerinin motorun bağlanarak bütün özelliklerinin test edilebildiği sistemler olduğunu söyledi.

Devasa motorların testi için devasa binalar ve sistemler gerekli

Motor güçlerinin artmasıyla testleri için devasa binaların ve büyük sistemlerin gerektiğini anlatan Akşit,

Burada en büyük zorluklardan birisi motoru gerçek bir uçağa takıp gökyüzüyle buluşturmadan yüksek irtifa kurallarında test edebilmektir. Farklı kaidelerde test edilmesi gerekiyor ki uçuştaki en makus koşullarda bile motorun davranışından ve sıkıntısız uçabileceğinden emin olalım.

diye konuştu.

Tasarımının tamamı TEI’ye ait

Mahmut Faruk Akşit, TEI olarak mühendisliklerine güvenerek bütün motor test bremzesini tırlara yüklenebilecek formda modüler olarak böldüklerini belirterek, şunları aktardı:

3-4 konteyner olacak halde bölerek, büsbütün modüler bir motor test bremzesi geliştirdik. Dizaynının tamamı TEI’ye ilişkin. Yüksek irtifaya sahip, Türkiye’nin doğusundaki dağlarımıza bakıyoruz. Mesela Ağrı Dağı olabilir. Bizim geliştirdiğimiz taşınabilir motor test bremzesini Ağrı Dağı’na götürüp kurarak test yaptığınızda aslında 17 bin ila 20 bin feette test gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Bu da gerçek uçuş kurallarına çok yakın oluyor. Bir aksilik olmazsa bu yıl içinde birinci testlerimizi Doğu Anadolu Bölgesi’nin yüksek yerlerinde yapacağız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir