Yeni yabancı kuralında futbolseverleri neler bekliyor

Spor Haberleri May 12, 2023 Yorum Yok

Türkiye Futbol Federasyonu’nun yeni dönemde uygulayacağı ‘yabancı kuralı’ cuma günü açıklanacak.

Uzun müddettir Kulüpler Birliği Vakfı, kulüp yöneticileri ve teknik yöneticilerle yapılan görüşmeler sonunda varılan mutabakatla hazırlanan yeni kuralın, eskisinden en değerli farkı alanda 11 yabancıya müsaade verilmesi olacak.

Daha evvel Fenerbahçe, mevcut yabancı kuralının 1 dönem daha devam etmesini isterken, Galatasaray hür kalmasından yana tutum koymuştu.

Kulüplerin yüzde 70’inin yabancıda özgürlüğü savunması üzerine TFF, teknik yöneticilerin de görüşlerini alarak bir orta formülle sorunu çözmeye çalıştı.

Fazla yabancıya altyapı payı

Akşam’da yer alan habere nazaran; Türkiye Futbol Federasyonu son halini vereceği yeni yabancı kuralıyla ilgili evvel kulüplere bilgilendirme yapacak.

Cuma günü kulüp idareleri TFF’de bilgilendirme toplantısına alınacak. Akabinde yeni kurallar kamuoyuna açıklanacak. Büyük oranda şekillenen ‘Yeni Yabancı Kuralı’nda önümüzdeki dönem 14 mukaveleye müsaade verilecek.

23 yaş altı nitelikli yabancılar için 14 mukavelenin üzerinde de esneklik gösterilecek. Lakin 14’ü aşan kontratlar için TFF’de oluşturulacak bir fona alt yapılar için bir hisse aktarılması mecburiliği getirilecek.

3. Lig bölgesel hale gelecek

Sözleşmenin en değerli unsurlarından biri alandaki yabancı hududunun kalkması. 8+3 kuralının yerine 11 yabancı serbestisi getirilecek.

Bu gruplarda yerli ve yabancı 23 yaş üstü oyuncuların oynamasına müsaade verilmeyecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir