Yavuz Ağıralioğlu: İktidarı değiştiremiyorsak, iktidara oy verip muhalefeti değiştirelim

Gündem May 22, 2023 Yorum Yok

14 Mayıs’ta yapılan seçim ile birlikte birinci cins, yüzde 49.5’lik oy oranıyla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üstünlüğüyle tamamlandı.

Sandıklardan hiçbir adaya yüzde 50+1’lik oy çıkmadığı için seçim 2. cinse gitti.

Muhalefette ise açık mağlubiyetin akabinde tartışmalar sürüyor. Muhalif seçmende de hayal kırıklığı kelam konusu.

“Muhalif seçmende ‘İktidarı değiştiremiyorsak, muhalefeti değiştirelim’ duygusu oluştu”

CNN Türk’te konuşan Eski Yeterli Partili Yavuz Ağıralioğlu, muhalif seçmende oy tercihinin değiştiğine dair açıklamalarda bulundu.

Ağıralioğlu şöyle konuştu:

“Benim şöyle bir hissiyatım var. Bu kadar avantajlı kaidelerde, iktidarın muhalefeti değiştirememesi, muhalif seçmende şöyle bir his oluşturabilir; ‘Biz bu kadar kaygının, ekonomik derdin, sorunun ortasında bu değişim umudumuzu bu muhalefetle yönetip iktidarı değiştiremiyorsak, sanki bu iktidara oy verip muhalefeti mi değiştirsek?’ duygusu oluştu. Yani ‘İktidara oy vereceğiz ve bu maharetsiz muhalefetten kurtulacağız.’ “

“Muhalif seçmen, ‘Biz bunlara oy verdik iktidarı değiştirsinler diye bunlar hem değiştiremedi hem de utanmıyorlar’ diyor”

Ağıralioğlu ayrıyeten şunları söyledi:

“Bu koşullarda iktidarı muhalefetin oylarıyla değiştirme imkanı değişimin umududur. Muhalefet açısından bu kadar hoş koşullar varken, değişimin değişimin yolu bu kadar kolayken, bunu beceremeyen ‘Beceriksiz muhalefet, iktidarı değiştiremiyorsa, bu maharetsiz muhalefetten iktidara takviye olarak kurtulabiliriz’ duygusu var. ‘Biz bunlara oy verdik ikltidarı değiştirsinler diye bunlar hem değiştiremedi hem de utanmıyorlar.’ ‘O vakit biz bunlara oy verelim bunlardan kurtulalım’ duygusu oluştu şu anda.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir