Yakın tarihin en çok beklenen çizgi romanı: Monsters

Genel Nis 08, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Kısmen aile draması, kısmen casusluk kıssası, kısmen de metafizik bir yolculuk… Kendi kötücül dürtüleriyle ve paramparça akıl sağlıklarıyla uğraş eden sıradan insanların kıssası, 360 sayfalık siyah-beyaz bir destan.

Okurlarının uzun yıllardır merakla beklediği bu yapıtta Windsor-Smith jenerasyonlar ortası travmalar üzerinden 2. Dünya Savaşı sonrasının panoramasını sunuyor. Tıpkı bir matruşka bebeğinin açılması üzere tekrar tekrar ortaya çıkan bu travmaların köklerini detaylı halde resmediyor. Windsor-Smith’in yazdığı-çizdiği, lisanımıza çevrilen Monsters, Karakarga Yayınları’ndan çıktı.

Görsel kıssalar…

360 sayfalık görsel kıssa anlatımı gücü olan Monsters’ın çerçevesi hayli geniş. Biraz ailevi drama, biraz tansiyon, biraz metafizik seyahat, hayatlarını geri almak için çaba eden bireylerin samimi bir portresi ve Amerikan tarihinden iki farklı nesilde işlenen destansı bir politik macera.

Sayfa: 360

Kusursuz çizimler…

Monsters, Windsor-Smith’in kusursuz çizim ve çini tekniğiyle, jest ve kompozisyona hassaslığıyla ve mesleğinin en görkemli kıssa anlatımıyla harmanlanmış bir eser. Yürek parçalayan şefkatin, dayanılmaz acının, kefaretin, fedakarlığın ve yıkıcı şiddetin yer aldığı kısımlar sunan Monsters, mutlaka şimdiye kadar çizilmiş en ağır grafik romanlardan biri.

Yazar hakkında…

Yazar, mesleğine 1969 genç bir çizgi roman tutkunu olarak X-Men ve Daredevil üzere ana akım Marvel karakterlerini çizerek başladı. Lakin 1971 yılında Marvel döngüsünden sıyrılıp Conan serisini çizmeye başladı ve sanayiye taze ve tartışmalı bir üslup katarken, çizgi roman ustalarının ve okurlarının hayranlığıyla birlikte sayısız ödül kazandı.

Aralarında Berni Wrightson, Mike Kaluta ve Jeff Jones’un da bulunduğu bir küme yeni nesil çizer vatandaşıyla birlikte, Windsor-Smith de kendine bağımsız bir yol çizmeye karar verdi. 90’larda, tek başına düşünüp, yazıp-çizdiği üç farklı bağımsız çizgi roman serisi yayınladı:

The Freebooters, Young Gods ve The Paradox-Man 1999 ve 2000 yıllarında Fantagraphics tarafından Opus Vol 1 ve Opus Vol 2 isminde iki adet otobiyografik kitabı, delüks formatta yayınlandı. Canavarlar, 16 yıl ortadan sonra yaptığı birinci kitap oldu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir