Vahit Kirişci: Tahıl Koridoru’ndan bu vakte kadar 27,3 milyon ton tahıl taşındı

Gündem Nis 10, 2023 Yorum Yok
DHA

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci seçim ziyaretleri kapsamında Isparta’ya bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Bakan Vahit Kirişci’yi, Süleyman Demirel Havalimanı’nda Vali Vekili Ahmet Mailoğlu, AK Parti Burdur milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Belediye Lider Yardımcısı Hülya Eraslan, Vilayet Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Vilayet Jandarma Kumandanı Albay Mustafa Güder ile protokol üyeleri karşıladı.

Bakan Kirişci, daha sonra geldiği Burdur Valiliği’nde erdem defterini imzaladı.

Vali Vekili Mailoğlu’nun yöresel sazların minyatürlerinden oluşan armağan verdiği Bakan Kirişci, akabinde Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Stant Salonu’nda tarım ve hayvancılık kesimi temsilcileriyle toplantı yaptı.

Kuraklığa dikkat çekti

Burdur’un ziraî üretim merkezi olduğunu ve bölgenin kıymetli bir ziraî üretim merkezi pozisyonunda bulunduğunu belirten Bakan Kirişci şöyle konuştu:

Dünyada ve Türkiye’de kuraklığı, çevresel ve iklimsel değişimleri ve bu manada da yağışlarla ilgili yaşadığımız sorunları konuşur hale geldik. Biz Akdeniz çanağında ve yarı kurak bir coğrafyada bulunan bir ülkeyiz. Bu özelliğimizi kesinlikle bilmemizde fayda var. Ülke olarak dünyadaki ülkelerden bu istikametiyle de ayrışıyoruz.

İhracatta tarımın önemi

İhracatın her geçen gün arttığını vurgulayan Bakan Kirişci, şöyle konuştu:

Genel ihracatımız 2002’de 36 milyar dolardan, bugün 254 milyar dolara çıktı. 36 milyar doların 3,8 milyar doları tarım ve besinle bağlantılıydı. Artık 254 milyar doların içerisinde bizim ziraî eserler ve besin ihracatımız 30 milyar dolara dayandı. 2002’de ülkemizi 15 milyon turist ziyaret ederken, bugün, ülkemizi ziyaret eden turist sayısında 52 milyonun üzerine çıktık, pandemiye karşın.

“Tahıl Koridoru’ndan 27,3 milyon ton tahıl taşındı”

Rusya-Ukrayna krizinden sonra buğdayın tonunun 445 dolara yükseldiğini belirten Bakan Kirişci şöyle devam etti:

Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye olarak bir ülkeyi başkasına tercih etmek yerine, ‘Her iki ülke de bizim için dost ve kardeş ülkedir’ diyerek hem kendimizi hem coğrafyamızı hem de dünyayı rahatlattık. Bu sayede ‘Tahıl Koridoru’ diye bir koridor devreye girdi. Bu çalışmaların yapılan yerin İstanbul, bu mukavelenin isminin İstanbul kontratı, masayı modere edenin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu vakte kadar, buradan 883 gemi geçti. Bu geçen gemilerle 27,3 milyon ton tahıl ve besin eserleri taşındı. Pekala yalnızca bunlar mı taşındı? Elbette değil. Akaryakıt istasyonlarımızdaki mazot ve akaryakıt 30-31 liraya kadar çıkmıştı. Bugün fiyatları geriledi. Doğal gaz hakeza. Gübre bir evvelki yılın yüzde 4-5 gerisine düştü.

Bakan Kirişci, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan takviye alarak işletmelerini kuranlara sembolik olarak çek verdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir