Ulusal Güvenlik Heyeti toplantısı sona erdi

Gündem Nis 01, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Ulusal Güvenlik Konseyi sona erdi.

MGK toplantısının akabinde yayımlanan yazılı açıklamada, bilhassa 6 Şubat tarihinde meydana gelen sarsıntılardan etkilenen vilayetlerdeki ömrün olağana döndürülmesi üzerinde duruldu.

Yunanistan ile bağlantılardaki olumlu hava ve seçim güvenliği vurgusu

Bildiride, Yunanistan ile ikili alakalarda yakalanan olumlu havanın sürmesi istikametinde alınan karar, terör operasyonlarının devam etmesi istikametindeki kararlılık ve 14 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek genel seçimlerin güvenliği başlıklarına yer verildi.

Yine toplantıda, 14 Mayıs tarihinde yapılacak seçimlere ait önlemler gözden geçirildi.

Depremin yarattığı olumsuz tesirlerin bertaraf edilmesi üzerinde duruldu

Ayrıca 6 Şubat tarihinde meydana gelen sarsıntıların yarattığı olumsuz tesirlerin bertaraf edilmesi üzerinde duruldu.

Toplantıda alınan kararlar şu formda:

Kahramanmaraş merkezli depremler

1- 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen sarsıntıların akabinde ortaya çıkan durum kıymetlendirilerek bölgedeki hayatın bir an önce olağana döndürülmesinin ehemmiyeti üzerinde durulmuş; bu felaketin vatandaşlarımızın huzur ve refahı ile ülkemizin ulusal güç ögelerine yönelik her türlü olumsuz tesirini bertaraf etmeye matuf önlemler ele alınmıştır.

2. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, ulusal birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve muvaffakiyetle icra edilen operasyonlar hakkında konseye bilgi sunulmuştur.

Terör örgütlerine yönelik operasyonlar

3. Suriye ve Irak’ta özellikle son devirde müşahede edilen gelişmelerin, DEAŞ terör örgütü ile gayret kisvesi altında PKK/KCK-PYD/YPG’yi helikopter de dahil her türlü imkan ve kabiliyetle teçhız etmeyi sürdüren aktörlerin asıl niyetinin anlaşılmasına bir defa daha vesile olduğu kaydedilmiştir.

Operasyonlarımız sonucunda verdiği zayıatın yanı sıra artan kaçışlar ve azalan iştirakin da tesiriyle çöküş sürecine giren ve miadı dolan terör örgütünü himaye eden aktörlere; türkiye cumhuriyeti devleti’nin, bölücü terör örgütünü ve tüm uzantılarını gerilerindeki her türlü takviyeye karşın büsbütün çökertmekte kararlı olduğu ve sonları boyunca bir terör korıdoru oluşturulmasına müsaade etmeyeceği hatırlatılmıştır.

Rusya-Ukrayna savaşı

4. Rusya Federasyonu ile Ukrayna ortasında bir yılı aşkın müddettir devam eden savaşın bölgedeki öteki ülkelerin istikrarına ve Karadeniz’deki güvenliğe yönelik aksi etkileri değerlendirilmiş; kalıcı barışın tesisi, bölgesel istikrarın koruması ve insani krizlerin tesirlerinin giderilmesine yönelik çabaların sürdürüleceği tabir edilmiştir.

Bölgesel bahisler

5. Türkiye’nin Balkan ülkeleri ile yakın istişare ve iş birliği içinde tesis ve icra ettiği, barış ve istikrarın koruması temelindeki siyaseti çerçevesinde, bölgedeki sorunlara etki edebilecek mahiyetteki gelişmelerin yakından takip edildiği belirtilmiş; ihtilafların hakkaniyete uygun bir formda tahlilini temel alan tüm yapan adımlara yönelik takviye teyit edilmiştir.

6. Yunanistan ile bağlantılarımızda son periyotta yakalanan olumlu havanın sürdürülmesinin, her iki taraf ve bölgemiz için yararlı olacağı mütalaa edilmiş; Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’deki aktüel gelişmelerin yakından takip edildiği belirtilmiştir.

Seçim güvenliği

7. 14 Mayıs 2023 pazar günü birlikte yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçimi ile 28. Periyot Milletvekili Genel seçiminin, huzur ve inanç ortamı içerisinde gerçekleştirilmesine yönelik önlemler gözden geçirilmiştir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir