Ulaşım ve bağlantıda engelliler için yeni projeler hizmete girdi

Genel May 12, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

Yurt genelinde gar ve istasyon binalarının “engelsiz” hale getirilmesi için platform, rampa, özel gişeler ve engelli yardım noktaları oluşturuldu.

Marmaray ve süratli trenlerde engellilere uygun dizaynlar devreye alındı.

Akıllı telefon yahut kameralı bilgisayarı olan işitme engellilerin TCDD Nakliyat AŞ Davet Merkezi aracılığıyla manzaralı hizmet alabilmesi sağlandı.

Engellilik oranı yüzde 40 ve üzeri yolcular kendileri, engellilik oranı yüzde 50 ve üzerindeki ağır engelli yolcular da kendileri ve refakatçisiyle fiyatsız seyahat edebiliyor.

Engelli yolcular için “turuncu masa” hizmeti

Son 9 yılda süratli, ana çizgi ve bölgesel trenlerde 7 milyon engelli yolcu seyahat etti. Yolcu yoğunluğu olan ana sınır ve yüksek süratli tren (YHT) garlarında hareket kabiliyeti kısıtlı yolcuların seyahatlerini kolaylaştırmak için 2 Aralık 2019 prestijiyle “Turuncu Masa” hizmeti başlatıldı.

Turuncu Masa hizmeti Ankara, Eryaman YHT garları, Eskişehir, Konya Selçuklu, Karaman, Pendik, Söğütlüçeşme, Halkalı, İzmit, Polatlı, Bozüyük, Bilecik, Arifiye, Gebze ile 26 Nisan 2023’te işletmeye alınan Ankara-Sivas Süratli Tren Sınırı güzergahındaki Kırıkkale, Yozgat ve Sivas istasyonlarında veriliyor. 2019 yılından bu yana 41 bin hareket kabiliyeti kısıtlı vatandaş bu hizmetten faydalandı.

PTT matikler görme engellilerin kullanımına uygun

PTT AŞ tarafından müşterilerin hizmetine sunulan 3 bin 100 PTT matik bulunuyor.

PTT matiklerin 1680’inin klavyelerinde görme engellilerin kullanımına uygun tuş ekibi bulunuyor. PTT matiklerin bir kısmında para yatırma, para çekme ve makbuz alma üniteleri üzerinde görme engellilerin kullanımı için Braille alfabesiyle ünite ismi yazıldı.

Ayrıca alımı yapılan 900 PTT matikten 61’i ortopedik engellilerin kullanımına uygun olarak kuruldu. Bununla birlikte yeni alınan ATM’lere görme engellilere uygun ek klavye takılması çalışmalarına başlandı. Bunlardan bir kısmının montajı tamamlandı. PTT matiklerde, yönetmeliklere uygun halde kulaklık girişi olan ATM ekranlarının karararak görme engellilerin sesli süreç yapması emeliyle başlatılan çalışma tamamlandı. Kelam konusu hizmetin yaygınlaştırılması etabına geçildi. Çalışmaların en kısa müddette tamamlanması planlanıyor.

e-Devlet pürüzleri kaldırıyor

Öte yandan kullanıcı sayısı 63 milyonu aşan e-Devlet Kapısı’nda verilen hizmetlerin sayısı da her geçen gün artıyor.

e-Devlet Kapısı’ndan sunulan hizmetlerin sayısının artması ve zenginleşmesi, pek çok hizmetin buradan alınabilir hale gelmesiyle engelli bireylerin, dezavantajlı kümelerin kamu hizmetlerine erişimlerinin kolaylaştırılması amaçlanıyor.

e-Devlet Kapısı dizaynında kullanıcı kitlesi ve profili de düşünülerek, tüm kullanıcı kümeleri tarafından kolay kullanılabilmesi maksadıyla erişilebilirlik ve kullanılabilirlik standartları gözetiliyor. Tüm sayfalar ve içerikler engelli kullanıcılar göz önüne alınarak hazırlanıyor.

Başta Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere çeşitli kurumların engelli bireylere yönelik hizmetleri e-Devlet Kapısı’na entegre ediliyor. Bu hizmetler sayesinde engelli bireylerin süreçlerini kurumlara gitmeden gerçekleştirebilmeleri sağlanıyor.

Elektrik, doğal gaz ve telekomünikasyonla ilgili abonelik süreçlerine ilişkin kıymetli hizmetlerin de e-Devlet Kapısı üzerinden alınabilmesi engelli bireylerin hizmetlere erişimlerini kolaylaştırıyor.

“Engelsiz Davet Merkezi Projesi” ile işitme engelli bireyler, işaret lisanı bilen e-Devlet Kapısı Davet Merkezi çalışanlarıyla imajlı görüşme imkanından yararlanabiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir