Ukrayna Devlet Lideri Zelensky: Rastgele bir Rus zaferi tehlikeli olur

Gündem Mar 29, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky, Rusya’nın zaferiyle sonuçlanabilecek rastgele bir durum için Batı’ya ihtarlarda bulundu.

Zelensky, Associated Press’e verdiği demeçte, Rusya’nın, Bahmut’ta uzun soluklu bir savaşı kazanmadığı takdirde, Ukrayna’nın kabul edilemez ödünler vermesini gerektirebilecek bir muahede için memleketler arası takviye oluşturmaya başlayabileceğini söyledi.

“Putin bu zaferi Batı’ya satar”

Savaşın sona erdirilmesi için barış planı sunan Çin Devlet Lideri Şi Cinping’i ülkesine davet eden Zelensky, şöyle dedi:

Bahmut Rus güçlerinin eline geçerse, Vladimir Putin bu zaferi Batı’ya, kendi toplumuna, Çin’e, İran’a, tüm ülkelere satar. Zayıf olduğumuzun kokusunu alırsa zorlamaya devam eder.

“Yardım gelmezse kazanamayız”

ABD’nin askeri dayanağının değerli olduğunun altını çizen Zelensky, “Yardımı durdururlarsa kazanamayız.” halinde konuştu.

Zelensky, adımları kaybetme lüksüne sahip olmadıklarını, zira savaşın “zaferler parçasından” oluştuğunu anlattı ve “Küçük zaferler, küçük adımlar” tabirini kullandı.

Rusya Devlet Lideri Putin, taktik nükleer silahları Belarus’a konuşlandıracağını duyurmuştu.

Gözden Kaçmasın Ukrayna: Challenger 2 tanklarını teslim aldık Haberin Detayları

“Şi Cinping’in ziyareti Rusya için düzgün geçmedi”

Zelensky, Putin’in bu atağının, dikkati Çin Devlet Lideri Şi’den aldığı garantilerin eksikliğinden uzaklaştırmayı amaçladığını öne sürdü. “Bu, ziyaretin Rusya için düzgün geçmediği manasına geliyor.” dedi.

Ukrayna başkanı, kelamlarını şu biçimde tamamladı:

(Savaş) Bir halde ülkeyi bölmeye yol açabilirdi. Çok minnettarım. Herkese müteşekkirim, her bir ortağa, insanlarımıza. Biz beraberiz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir