Türkiye’nin iftiharları Kızılelma ve Akıncı kol uçuşu gerçekleştirdi

Genel Nis 26, 2023 Yorum Yok
AA

BAYKAR’ın büsbütün öz kaynaklarıyla ulusal ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar Kızılelma insansız savaş uçağının uçuş test kampanyası planlanan doğrultuda sürüyor.

Türkiye’nin birinci insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, uçuş test kampanyası kapsamında değerli bir evreyi daha geride bıraktı.

Bayraktar Kızılelma, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunan Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde gerçekleştirdiği 9’uncu ve 10’uncu uçuş testlerinde Bayraktar Akıncı taarruzi insansız hava aracı (TİHA) ile kol uçuşu icra etti.

Test kapsamında bir insansız savaş uçağı ile bir insansız hava aracının kol uçuşu icra etmesiyle bir birinci yaşandı.

Baykar’ın ulusal ve özgün olarak geliştirdiği, yüksek teknolojiye sahip insansız platformların ahengi ve potansiyel tesiri bir sefer daha ortaya kondu.

Seri üretim 2024’te başlıyor

Şimdiye kadar iki prototipi muvaffakiyetle üretilen ve 27 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde TEKNOFEST 2023 kapsamında Atatürk Havalimanı’nda halkla buluşacak Bayraktar Kızılelma’nın geliştirme ve üretim faaliyetleri devam ediyor.

Milli insansız savaş uçağının 2024 yılında seri üretimine geçilmesi planlanıyor.

TCG Anadolu’dan birinci uçuş 2025’te

Bayraktar Kızılelma ve Bayraktar TB3 silahlı insansız hava aracı (SİHA) dünyanın birinci SİHA gemisi olacak TCG Anadolu’nun 10 Nisan’da gerçekleştirilen envantere kabul merasiminde uçuş güvertesinde yerini aldı.

Törende ikinci prototipi sergilenen Bayraktar Kızılelma’nın 2025 yılında TCG Anadolu gemisinden uçuş testlerine başlaması hedefleniyor.

Rekor müddette uçtu

BAYKAR’ın yüzde 100 öz sermayesi ile yola çıktığı Bayraktar Kızılelma projesi 2021’de başladı.

14 Kasım 2022’de üretim çizgisinden çıkan TC-ÖZB kuyruk numaralı Bayraktar Kızılelma, Çorlu’da bulunan AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’ne intikal etti.

Burada yer testlerini hızlı bir formda muvaffakiyetle tamamladıktan sonra 14 Aralık 2022 tarihinde birinci uçuşunu gerçekleştirdi.

Bir yıl üzere rekor bir müddette gökyüzü ile buluşan Bayraktar Kızılelma, geçen hafa 18-20 Nisan günleri boyunca gerçekleştirdiği 4 uçuşla toplamda 8 uçuş gerçekleştirerek değerli bir etap kat etti ve yüksek süratlerde birinci kere iniş ekipleri kapalı olarak sistem tanımlama ve hareket testlerini muvaffakiyetle tamamladı.

Bayraktar Kızılelma, bu testlerde 630 km/sa sürate ulaştı.

Yapay zeka kabiliyetiyle hava-hava muharebesi icra edecek

Hava-yer vazifeleriyle birlikte yapay zeka kabiliyetiyle hava-hava muharebesi icra edecek olan Bayraktar Kızılelma insansız savaş uçağı düşük radar kesiti sayesinde sahip olacağı düşük görünürlük ile Türkiye için güç çarpanı olacak.

Aynı vakitte kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine ile muharebe alanında ihtilal gerçekleştirecek Bayraktar Kızılelma, bu yeteneği sayesinde denizaşırı vazifelerde kıymetli rol üstlenerek Mavi Vatan’ın korunmasında stratejik vazifeler yapacak.

8,5 ton kalkış yükü, 1500 kilogram yararlı yük taşıma kapasitesine sahip olan Bayraktar Kızılelma, ulusal AESA radar ile yüksek durumsal farkındalığa da sahip olacak.

Milli olarak geliştirilen tüm mühimmatları kullanacak olan Bayraktar Kızılelma, akıllı filo otonomisi ile misyon yapabilecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir