Türkiye’den Macaristan’a ‘TANAP’ dayanağı

Gündem Mar 31, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristanlı mevkidaşı Katalin Novak ile bir basın toplantısını düzenledi.

Erdoğan bahisle ilgili, “Macar arama kurtarma takımları zelzelenin çabucak akabinde ülkemize intikal etti, özverili çalışmalarında 35 vatandaşımızı enkazdan yaralı olarak kurtardılar. Sarsıntıdaki dayanak ve yardımları için teşekkür ediyorum.” dedi.

“Doğalgaz verilmesinde her türlü dayanağa hazırız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra TANAP’tan Macaristan’a doğalgaz verilmesiyle ilgili konuştu.

Erdoğan, TANAP’tan Macaristan’a doğalgaz verilmesi konusunda Azerbaycan ile her türlü takviyesi vermeye hazır olduklarını söyledi.

“Şu an prestijiyle TANAP’tan Macaristan’a doğalgaz verilmesi konusunda Azerbaycan ile her türlü takviyeye vermeye hazırız.” diyen Erdoğan, daha sonra kelamı Macaristanlı mevkidaşına bıraktı.

“Türk Akımı’na muhtaçlığımız var”

Macaristan Cumhurbaşkanı Novak ise, Türk Akımı’na muhtaçlıkları olduğunu söyleyerek, “Türkiye, Macaristan’ın güç güvenliği konusunda vazgeçilmez değere sahiptir. Türk Akımı’na muhtaçlığımız var.” Türkiye’den hususla ilgili takviyelerini esirgememesini istedi.

“Macar grup, özverili çalışmalarında 35 vatandaşımızı enkazdan yaralı olarak kurtardılar”

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öbür açıklamaları şu formda:

Macar arama kurtarma grupları sarsıntının çabucak akabinde ülkemize intikal etti, özverili çalışmalarında 35 vatandaşımızı enkazdan yaralı olarak kurtardılar. Sarsıntıdaki takviye ve yardımları için teşekkür ediyorum.

“Ticaret hacmimiz geçen sene 3,5 milyar dolara ulaştı”

Sayın Cumhurbaşkanı ile bugün gerçekleştirdiğimiz görüşmede ikili alakaları tüm taraflarıyla ele aldık. 2024 yılını de ortak kültür yılı olarak kutlayacağız. Ticaret hacmimiz geçen sene 3,5 milyar dolara ulaştı. Atılacak adımları birlikte değerlendirdik. Ekonomik ve ticari münasebetlerimiz giderek güçleniyor. Ayrıyeten şimdiki sıkıntılar hakkında da fikir teatrisinde bulunduk.

“Rusya-Ukrayna savaşı”

Barış ülkelerin geleceğine en değerli dinamizm kaynağı. Savaş, en büyük tehlike. Rusya-Ukrayna savaşında taraflar ortasında görüşmelerimizi sürdürüyoruz. İstiyoruz ki Ukrayna ve Rusya ortasında bir an evvel masada barışı getirelim ve masadaki bu barışla birlikte savaşı sona erdirelim. Tahıl Koridoru’nda en az gelişmiş ülkelere göndermek istiyoruz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir