Türk öykücülüğüyle özdeşleşen Sait Faik’in 69’uncu mevt yılı

Genel May 13, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Sait Faik Abasıyanık, çağdaş edebiyata yaptığı katkılardan ötürü Amerika’da Mark Twain Derneği’ne onur üyesi seçildi. Bugün usta muharririn 68’uncu mevt yıl dönümü; ruhu şad olsun diyoruz…

1906’da Sakarya’da dünyaya gelen Sait Faik, yazdıkları ve ürettiğiyle Türk edebiyatında değerli bir yere sahiptir. Bilhassa hikaye alanında verdiği yapıtlarla ismini ölümsüzler ortasına yazdırdı.

Edebiyatımıza hikaye cinsinin önde gelen yazı personeli olan muharrir, uzun müddet uğraş ettiği siroz hastalığına yenik düştüğünde tarihler 11 Mayıs 1954’ü gösteriyordu. Şimdi genç yaşta sayılacak hayatını kaybetti.

“Yazmasam ölürüm” diyecek kadar yazmaya bağlıydı Sait Faik…

Bu vesileyle usta muharriri Kitap Ayracı editörleri ve ailesi olarak sevgi, hürmetle anıyoruz. Büyük anısı önüne hürmetle eğiliyoruz.

Vasiyeti mucibince kitap teliflerinden elde edilen gelirler Darüşşafaka Cemiyeti’ne kaldı. Vefatından bir sene sonra şahsen annesi tarafından başlatılan “Sait Faik Kıssa Armağanı” sürmektedir.

Türk Edebiyatı’na kazandırdığı sayısız yapıtlarla ismi unutulmazlar ortasında yer alan usta muharririn beslendiği mevzular çeşitlilik gösterir.

İnsana dair öyküler

İstanbul’un kenar mahallelerinde yaşayan insanları, fabrika personellerini, kahvehane köşelerinde vakit öldüren insan görünümlerini satırlarına taşıyan Faik, karakterleri konuşturmakta beceriklidir. Sait Faik’in hikayelerinde insanoğluna dair pek çok ayrıntıyı bulmak mümkün.

“Sait Faik romancıdır”

Ünlü ressam Abidin Dino’nun Sait Faik hakkında söylediklerine bakalım;

“Sait Faik romancıdır, piyes muharriridir, her şeydir. Sırasıyla usta bir hokkabaz üzere piyesi ve romanı en ummadığımız yerinden çıkaracaktır. Zira Sait Faik, ulusal edebiyatın ta kendisini yapıyor. Sait Faik milletin her ferdiyle; çöpçüden köylüye kadar memleketin efendisiyle alakalıdır.”

Hayatın içinden karakterler

Öykülerine mevzu edindiği karakterler daima yanı başımızda oldular. Faik’in öykücülüğünde hayatımıza dair ne varsa bulabiliyoruz. Sait Faik’in parlayan Türkçesiyle vuku bulan sözcükler, okurları geçmiş ve şimdiki vakit ortasında seyahate çıkartıyor.

Edebiyat dünyamıza büyük katkı

Öykü ve roman dışında şiir ve röportajlarda kaleme alan Abasıyanık, Dünya Edebiyatı’ndan çeşitli çeviriler de yaparak, yazın hayatımıza katkı sunmaya devam etmiştir.

Kitaplarından bazıları

Semaver, Mahalle Kahvesi, Havada Bulut, Son Kuşlar, Kumpanya, Medar’ı Maişet Motoru üzere kıymetli yapıtlara imza atan Sait Faik, ismini edebiyatımıza altın harflerle yazdırdı desek yeridir.

Kitap sayfası için irtibat:

ergul.tosun@ensonhaber.com

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir