Toyota Yaris, 10 milyonluk satış adedine ulaşmayı başardı

Genel Nis 02, 2023 Yorum Yok
AA

Toyota’nın sevilen Yaris modeli; Corolla, Camry, RAV4, Hilux ve Land Cruiser üzere sekiz haneli sayılara ulaşarak “efsane Toyota modelleri” ortasına girdi.

Tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de en çok aranılan modeller ortasında bulunan Yaris, salgından sonra otomotiv bölümünü etkileyen üretim ve tedarik sorunlarına karşın tüm dünyada 10 milyonluk satış adedini aştı.

Şu anda dördüncü jenerasyonuyla satışa sunulan Yaris, genişleyen eser ailesiyle de daha farklı müşteri profillerine ve beklentilerine karşılık veriyor.

Rakamlarla Yaris’in başarısı

Türkiye’de 2022’de satışa sunulan Yaris Cross, SUV üslubuyla ailenin müşteri portföyünü de genişletti.

1999 yılında birinci kuşak Yaris’in tanıtılmasından bu yana Avrupa’da Yaris ailesinin toplam satışları 5 milyon 155 bin adedi aştı.

Bununla birlikte geçtiğimiz yıl, Toyota’nın Avrupa satışlarının 3’te 1’inden fazlasını, Yaris eser gamı temsil etti.

Yaris birebir vakitte dünya çapında bir Toyota modeli haline de geldi. Birinci olarak 1999 yılının başında Japonya’da üretilmeye başlanan Yaris’in şu anda Japonya ile birlikte Brezilya, Çin, Tayvan, Endonezya, Malezya, Pakistan, Tayland, Fransa ve Çek Cumhuriyeti olmak üzere 10 üretim merkezi bulunuyor.

Avrupa’da ise 2001 yılından bu yana Yaris üretimi gerçekleştiriliyor ve toplam Yaris üretimi 4,6 milyon adedin üzerine çıktı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir