TOKİ inşaatlarında yüzde 100 yerli malı kullanımı başladı

Gündem May 19, 2023 Yorum Yok
İHA

Yaşanan Kahramanmaraş merkezli zelzeleler geniş coğrafyada hissedildi.

Depremlerin akabinde büyük kentlerde büyük yıkım yaşanırken TOKİ konutlarının sağlamlamlıkları bir defa daha ortaya çıktı.

Türkiye iktisadının lokomotifi olan inşaat bölümünde ithal eserler ise inşaat maliyetini ve konut fiyatlarını direkt etkiliyor.

Dünyada inşaat gereci ihracı konusunda çok kıymetli bir yerde olan Türkiye, yurt içinde alt ve üst yapı projelerindeki artan oranda yerli eser kullanımıyla büyümeye devam ediyor.

Yerli malı kullanımı yüzde 100 oldu

Şuanda depremzede ve toplumsal konutlarla birlikte TOKİ yaklaşık 700 bin konut yapıyor.

Doğu Akdeniz İnşaat Müteahhit Birlikleri Federasyonu (DAİMFED) Genel Lideri Mustafa Karslıoğlu, TOKİ’deki yerli malı kullanım oranının yüzde 100, yap-sat konutlarda ise bu oranın yüzde 97 olduğunu söyledi.

“Yerli malı oranı günümüzde yüzde 100’e denk geldi”

Konuya ait açıklama yapan Karslıoğlu, “2020 yılında Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın genelgesiyle inşaatlarda kullanılan yerli malı oranı günümüzde yüzde 100’e denk geldi. TOKİ ve müteahhitlerimiz yerli malı kullanmaya dikkat ediyorlar. Ayrıyeten zelzele bölgelerinde konutlarını tamir eden vatandaşlarımızın da yerli malı eser kullanmasına dikkat etmesini istiyoruz.” tabirlerini kullandı.

“TOKİ şantiyelerimizde yüzde 100 yerli malı kullanılmaktadır”

Pandemi devrinde ithal gereçlerin Türkiye’ye gelmemesi nedeniyle bölümün sıkıntı günler geçirdiğine dikkat çeken Karslıoğlu şunları söyledi:

Milli iktisada katkı sağlayan bir daldan bahsediyoruz. Pandemi periyodunda ithal materyallerin ülkemize gelmemesiyle bunu en düzgün anlayan ülkelerden bir tanesi olduk. Fakat ondan sonra başlatılan atılımlarla şuanda kimi inşaat gereçlerimizi dünyaya ihraç ediyoruz. Onun için bunu teşvik etmemiz lazım.

İnşaat kesimi 250 dalı gerisinden getiren devasa bir iş koludur. Bu 250 kesimde de bin 500 kalem gereç vardır. Bu bin 500 kalem materyalin ülkemizde üretimi olmaktadır.

Bugün 650 bin konut yapacak olan TOKİ şantiyelerimizde yüzde 100 yerli malı kullanılmaktadır. Yap-sat inşaatlarda ise bu oran 97’e ulaşmıştır. Yerli malı eserler ithal edilen gereçlerden hem daha ucuz hem de servis ağı, istihdam oluşturması ve ulusal iktisada katkısından ötürü ülkemizdeki iktisada can suyu olmaktadır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir