TikTok kullanıcıları, uygulamaya yasak getiren ABD’ye dava açtı

Genel May 22, 2023 Yorum Yok

Son vakitlerde saklılık sıkıntılarıyla gündeme gelen Çin merkezli toplumsal medya platformu TikTok, birtakım ülkeler tarafından devlet aygıtlarında yasaklanmaya başladı.

Özellikle gençler ortasında son periyotta çok yaygın olan TikTok’un, dataları Çin hükümetiyle paylaştığı söyleniyor.

ABD’nin Montana eyaletinde Çinli toplumsal medya platformu TikTok uygulaması büsbütün yasaklanmıştı.

Yasa, 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girecek. O tarihten sonra Apple ve Google uygulama mağazalarından TikTok indirilemeyecek.

Aksi takdirde bu iki mağaza indirme ve ihlalin devam ettiği her gün için 10 bin dolar ceza ödeyecek.

TikTok kullanıcıları dava açtı

Montana’da kısa görüntü uygulamasında içerik üreten beş TikTok kullanıcısı, eyaletin Çin’e ilişkin platforma getirdiği yeni yasağı engellemek için federal mahkemede dava açtı.

Çarşamba günü geç saatlerde Montana’daki ABD Bölge Mahkemesi’nde açılan davada, maddeyi uygulamakla suçlanan eyaletin başsavcısı Austin Knudsen de suçlanıyor.

Davaya nazaran, tümü Montana’da ikamet eden beş davacı ortasında, TikTok’u şirketini tanıtmak ve müşterilerle etkileşim kurmak için kullanan bir mayo dizayncısı; öbür gazilerle temas kurmak için TikTok kullanan eski bir ABD Deniz Piyadeleri çavuşu; açık hava maceralarıyla ilgili içerik paylaşmak için TikTok kullanan bir çiftlik sahibi; uygulamalı insan fizyolojisi okuyan ve açık hava maceralarıyla ilgili içerik paylaşan bir öğrenci; ve TikTok’ta komik görüntüler paylaşan ve paylaştığı içeriklerden gelir elde eden bir adam yer alıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir