Temel Karamollaoğlu’ndan HDP’ye vaat: Anadilde eğitim özgür olacak

Gündem May 04, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Türkiye 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklandı.

7’li koalisyonun adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na ise PKK’nın yanı sıra HDP’den de takviyeler gelmeye devam ediyor.

Daha evvel PKK’nın kelamda elebaşları birçok kere Kılıçdaroğlu’na takviye açıklamasında bulunmuş ve teröristbaşı Apo’ya özgürlük, özerklik ve hudut ötesi operasyonların durması umuduyla, seçimlerde Kılıçdaroğlu’na oy vereceklerini açıklamıştı.

Terör örgütleri dayanağını açıkladı

Eli kanlı terör örgütü bu takviyeleri açıklarken senelerce devletin damarlarında sinsi bir yapılanma kuran FETÖ terör örgütü de Kılıçdaroğlu’na dayanaklarını her platformda açıklamayı sürdürüyor.

Bu takviyelere karşılık 6’lı masanın terör örgütlerine ve destekçilerine neler vaat ettiği gün geçtikçe gün yüzüne çıkıyor.

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, merkez Sur ilçesindeki bir düğün salonunda düzenlenen “Diyarbakır Buluşması” programına katıldı.

“Ülkede idare anlayışı değişecek”

Temel Karamollaoğlu yaptığı konuşmada, yapılacak seçimlerin Türkiye’nin gidişatını önemli manada etkileyeceğini, yalnızca bir hava değişiminin meydana gelmeyeceğini, ülkede idare anlayışının değişeceğini söyledi.

Karamollaoğlu, bölgede kimi beklentilerin olduğunu ve bu beklentilerin karşılanması gerektiğini tabir etti.

Saadet Partisi Başkanı bölgede en önmeli beklentilerden birisinin anadilde eğitim olduğunu belirterek iktidara geldiklerinde bu beklentiyi karşılayacaklarını belirtti.

“Okullarda anadilin kesinlikle öğretilmesine muhtaçlık var”

Temel Karamollaoğlu anadilde eğitim vaadini verirken şu sözleri kullandı:

Anadilde eğitim, anadilin geliştirilmesi. Bir kadro adımlar atıldı lakin ondan sonra o adımların gerisi gelmedi. Kürtçe yayın yapan devlet kanalının faaliyete geçmesi kıymetli lakin kâfi değil ki. Okullarda da anadilin kesinlikle öğretilmesine, bunun için kâfi sayıda öğretmen tahsis edilmesine muhtaçlık var.

“KHK’ları kabullenmemiz mümkün değil”

KHK’lıların da vazifeye tekrar döneceğini belirten Temel Karamollaoğlu şöyle konuştu:

Sadece bunlar değil Kanun Kararında Kararname mağdurları artık neredeyse destanlar yazılmaya başlandı. Birçok insan mağdur. Mağdur olmuş, itham edilmiş, işinden çıkarılmış, günahsız olduğunu mahkeme kararlarıyla ispat etmiş ancak yeniden kendisine iş verilmiyor. Bizim bunu kabullenmemiz elbette mümkün olmaz, hakikat da olmaz zati. Onun için Türkiye bir bütün olarak ele alınacak ve değişecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir