TEKNOFEST alanında TB3’e büyük ilgi

Gündem May 01, 2023 Yorum Yok
AA

Türkiye’nin marka tertiplerinden biri olan TEKNOFEST 6’ncı defa kapılarını açtı.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda başlayan ve bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in de teşrif ettiği tertipte yeniden İHA ve SİHA’lar ziyaretçilerin gözdesi.

TB3’e ağır ilgi

Baykar tarafından ulusal ve özgün olarak geliştirilen ve kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip silahlı insansız hava aracı (SİHA) Bayraktar TB3, TEKNOFEST’te ziyaretçilerden ağır ilgi gördü.

Türkiye’de ulusal teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla, Türkiye Teknoloji Ekibi Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST, üçüncü gününde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda devam ediyor.

Festival kapsamında birinci kere sergilenen, kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip Bayraktar TB3 SİHA, vatandaşlarda ağır ilgi gördü.

Bol bol fotoğraf çektirdiler

Keşif-gözetleme ve istihbarat misyonlarının yanı sıra kanatları altında taşıdığı yerli akıllı mühimmatlarla operasyon icra etme kabiliyetine sahip Bayraktar TB3’ü inceleyen her yaştan vatandaş fotoğraf çektirdi.

Katlanabilen kanat yapısıyla helikopter gemileri ve uçak gemilerinde kullanıma uygun olarak tasarlanan hava aracına ziyaretlerin tüm gün sürdüğü görüldü.

Gözden Kaçmasın Ali Babacan, savunma endüstrisindeki yatırımları amaç aldı Haberin Detayları

“Hayalimdeki uçak, ben de savaş pilotu olmak istiyorum”

Festivali İstanbul’dan ziyaret eden 7. sınıf öğrencisi Toprak Akyıldırım, Bayraktar TB3’ü çok beğendiğini belirterek, “Hayalimdeki uçak bu. Hayalim savaş pilotu olmak. Burada gördüklerim pilot olma isteğimi artırıyor. Ben de bunun için geldim.” dedi.

TEKNOFEST’te sergilenen bütün hava araçlarını ziyaret ettiğini ve gezdiğini lisana getiren Akyıldırım, Bayraktar TB3’ü çok beğendiğini söyledi.

Mehmet Barın isimli vatandaş ise şenliğin gençler için çok değerli olduğunu belirterek, İstanbul Fatih’ten oğlunun okulu ile birlikte burayı ziyaret ettiğini anlattı.

Barın, “Bayraktar TB3 beğenilmeyecek üzere değil. Türkiye üzerine düşeni yapıyor. Bundan sonra çok daha uygun olacak.” diye konuştu.

Gözden Kaçmasın Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ali Babacan’a sert reaksiyon Haberin Detayları

“Ben de Bayraktar TB3 üzere hava aracı tasarlamak isterim”

İstanbul’da 5. sınıf öğrencisi Dicle Çapar ise okul gezisiyle TEKNOFEST’i ziyaret ettiğini ve buradan çok etkilendiğini belirterek, kendisinin de Bayraktar TB3 üzere bir hava aracı tasarlamak istediğini söyledi.

Ayşegül Bozar da, “İyi ki buraya gelmişim. TEKNOFEST çok heyecanlı. Herkese tavsiye ediyorum.” tabirlerini kullandı.

Gözden Kaçmasın Fahrettin Altun’dan Baykar’ı maksat alan Ali Babacan’a reaksiyon Haberin Detayları

TB3’ün öne çıkan özellikleri

Görüş çizgisi ötesi haberleşme kabiliyetine de sahip olacak Bayraktar TB3, bu sayede çok uzun aralardan kumanda edilebilecek.

Böylece keşif-gözetleme, istihbarat ve taşıdığı akıllı mühimmatlar ile taarruz misyonlarını deniz çok amaçlara karşı icra ederek Türkiye’nin caydırıcı gücünde çarpan tesiri yapacak.

Kısa pist ve su üstü platformlardan kalkış

Türkiye’nin göklerdeki hava hakimiyetini kısa pistlerden ve su üstü platformlardan kalkış özelliği ile genişletecek olması bakımından büyük ehemmiyet taşıyan TB3, bu kapsamda TCG Anadolu üzerine konuşlandıracak.

Deniz ve hava gücünü birleştirecek olması bakımından SİHA alanında büyük bir yeniliğe imza atacak TB3 özellikleri ile dikkat çekiyor.

Gözden Kaçmasın Bayraktar TB3 üretim sınırına girdi Haberin Detayları

Fiziki ve donanım özellikleri:

Kanat açıklığı: 14 metre

Uzunluk: 8.35 metre

Yükseklik: 2.6 metre

Kalkış Yükü: 1.450 kilogram

Maksimum seyir suratı: 125 knots-160 knots (300 km/s)

Faydalı yük kapasitesi: 6 silah istasyonu-280 kilogram

Havada kalış müddeti: 24+ saat

Katlanır kanat yapısı

Kısa pistli uçak gemilerinden otomatik kalkış ve iniş kabiliyeti

Görüş sınırı ve ötesi haberleşme

SATCOM uydu bağlantısı

Gözden Kaçmasın Selçuk Bayraktar: TB3 birinci uçuşu için gün sayıyor Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir