TBMM’yi en yaşlı üye sıfatıyla MHP Önderi Devlet Bahçeli açacak

Gündem May 18, 2023 Yorum Yok

Türkiye pazar günü Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri için sandık başına gitti.

14 Mayıs sabahı 08.00’de başlayan seçimler akşam 17.00’de son buldu. Seçimlere rekor seviyede bir iştirak oldu ve vatandaşlar tercihini yaptı.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci cinse kaldı lakin milletvekilliği seçimleri katılaştı.

14 Mayıs Milletvekili Genel Seçiminin kesin olmayan sonuçlarına nazaran, 28. Yasama Periyodunda TBMM’de 30 yaş altında 5 milletvekili vazife yapacak.

Buna nazaran, yeni yasama periyodunda AK Parti 30 yaş altında 4 milletvekilini Meclis’e taşırken, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) bir milletvekili ile Meclis’te yer alacak.

En genç vekil AK Parti’de

Ankara 1. Bölge 4. sıradan milletvekili adayı gösterilen 25 yaşındaki AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları AR-GE ve Eğitim Lideri Zehranur Aydemir, parlamentonun en genç milletvekili olacak.

24 Haziran 2018 Milletvekili Seçiminde İstanbul 3. Bölgeden milletvekili çıkardığı Rümeysa Kadak ile parlamentoda en genç milletvekiline sahip olan AK Parti, 28. yasama devrinde de bu özelliğini korumuş oldu.

İstanbul 3. Bölgeden milletvekili seçilen 27 yaşındaki Rümeysa Kadak’ın yanı sıra 29 yaşındaki AK Parti Gaziantep Vilayet Gençlik Kolları Lideri Mesut Bozatlı ve İzmir 2. Bölgeden milletvekili seçilen 30 yaşındaki AK Parti Gençlik Kolları Lideri Eyyüp Kadir İnan da parlamentodaki yerini almış olacak.

HDP’den ise Mardin’den aday gösterilen 28 yaşındaki psikolog Beritan Güneş Altın, genç milletvekilleri ortasında yer buldu.

Bahçeli’nin ‘Geçici Başkanlık’ misyonunu yürütmesi bekleniyor

En yaşlı milletvekili olan MHP Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli’nin, yasama periyodunun birinci birleşiminin birinci oturumundan başlayarak, Meclis Lideri seçimi yapılıncaya kadar Süreksiz Başkanlık vazifesini yapması bekleniyor.

Geçici Lider, yeni lider seçimine kadar Meclis Lideri yetkilerine sahip olacak.

Yeni parlamentoda Devlet Bahçeli’nin yanı sıra en yaşlı üye olarak, birebir yıl doğumlu olan HDP Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar ile CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici de yer alacak.

121 bayan milletvekili misyon alacak

Bu ortada, 28. Periyot Parlamentosunda 479 erkek, 121 bayan milletvekili vazife yapacak.

AK Parti’den 50, MHP’den 4, CHP’den 30, UYGUN Partiden 6, HDP’den 30, Türkiye Emekçi Partisi’nden ise 1 bayan milletvekili Meclis’te yer alacak.

Avukatlar çoğunlukta

Yeni parlamentoda doktordan sosyoloğa, atletten pilota, öğretmenden çiftçiye birçok meslek kümesinden milletvekilli vazife yapacak.

Milletvekillerinin birden fazla avukatlık mesleğinden gelirken, bunu, mühendisler izliyor.

28. Yasama Periyodu parlamentosunda iş insanı, hekim, diş doktoru, gazeteci, eczacı, ekonomist, arkeolog, hemşire ve fizyoterapist milletvekilleri de yer alacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir