Tayfun Şimşek’ten muharrir olmak isteyen gençlere tavsiyeler

Genel May 11, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Şimşek, muharrir olmak isteyen gençlere öncelikle okumalarını tavsiye ediyor. Okumanın, müelliflik hünerlerini geliştirmede en temel adım olduğunu belirten Şimşek, “Okumak, muharrirlerin fikirlerini ve yazı usullerini anlamalarına yardımcı olur. Ayrıyeten, farklı kitaplar okumak, yazma şeklinizi çeşitlendirmenize ve geliştirmenize yardımcı olur” diyor.

“Sabırlı ve azimli olmak önemlidir”

Yazarlık sürecinde sabrın ehemmiyetine de vurgu yapan Şimşek, “Yazarlık bir maraton üzeredir. Sabırlı olmak ve tertipli bir formda yazmak, muvaffakiyetin anahtarıdır. Başarılı muharrirler ekseriyetle yıllarca çalışarak, deneyerek, yanlışlar yaparak öğrenirler. Bu süreçte sabırlı ve azimli olmak çok önemlidir” kelamları ile müelliflik mesleğinin sabır gerektiren uzun bir süreç olduğunun altını çiziyor.

Tayfun Şimşek, müelliflerin yazma rutinlerini oluşturması gerektiğini de söylüyor. Yazma rutininin müelliflere disiplin kazandırdığını, vakitlerini daha düzgün yönetmelerine yardımcı olduğunu söz ederken, muharrirlerin tertipli olarak yazmalarının, yazma maharetlerini geliştirmede de büyük bir tesiri olduğunu söylüyor.

“Eleştirilere açık olunmalı”

Yazarlık sürecinde tenkitlere açık olmak, öteki yazarlarla etkileşim halinde olmak ve yaratıcı süreçleri paylaşmak da kıymetlidir. Şimşek, “Başka yazarlarla tanışın, onların yazma süreçlerini ve tecrübelerini öğrenin. Ayrıyeten, tenkitlere açık olun. Tenkitler, yazma hünerlerinizi geliştirmede ve yaratıcı süreçlerinizi ilerletmede size yardımcı olacaktır” diyerek tenkitlerin kıymetine değiniyor.

Son olarak, Tayfun Şimşek, muharrirlerin kendilerine has bir ses bulmalarının değerli olduğunu belirtiyor. Müelliflerin kendi seslerini bulmaları, yazılarının okuyuculara daha samimi, daha gerçekçi ve daha ilgi cazip gelmesini sağlayacaktır. Şimşek, “Kendine has bir ses bulmak, müelliflik mesleğindeki en kıymetli adımlardan biridir. Özgün bir muharrir olabilmenin tahminen de en bariz kuralı kendi sesini bulmakla mümkün olur.” Kelamları ile tavsiyelerini sonlandırdı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir