Tarla fiyatı 5 liraya düştü! Soğanın hasadı arttı fiyatı ucuzladı

Gündem May 20, 2023 Yorum Yok
AA

“Soğan”, fiyatının yüksekliği ile fiyatı en fazla artan eserlerin tepesine oturmuştu. Kamuoyunda fahiş fiyatı ile tenkitlere neden olan soğanın fiyatı, hasadın başlaması ile birlikte düşüşe geçti.

Türkiye’nin değerli ziraî üretim merkezlerinden Adana Çukurova’da soğan hasadının yaygınlaşmasıyla eserin tarla fiyatı 5 liraya kadar geriledi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, kentte soğan hasadının yaklaşık bir aydır devam ettiğini söyledi.

140 bin ton rekolte bekleniyor

Verimli topraklara sahip Adana’da, yaklaşık 30 bin dekarda ekilen soğanda hasat sürüyor. Kentte yaklaşık 140 bin ton rekoltenin beklendiği soğanın fiyatı, hasadın kent genelindeki tarlalarda yaygınlaşmasıyla düştü.

“Soğanın tarladaki fiyatı 15 liradan 5 liraya indi”

İlk hasat devrinde soğanın tarlada 14-15 liraya alıcı bulduğunu anımsatan Tekin, “Şu anda 5 lira düzeyine oturmuş durumda.” dedi.

“Şu an soğanın market fiyatı 10 liranın altında”

Tekin, kentte hasadın sonuna gelindiğini belirterek, şunları kaydetti:

Adana olarak piyasanın muhtaçlığı olan soğanı karşılamış olduk. Yaklaşık 30 dekar alanda soğan ekimimiz vardı. 140 bin ton civarında da bir hasat gerçekleştiriyoruz. Adana’da dekara 5-6 ton civarında soğan hasadı yapılıyor. Olağan şu an üreticide pek fazla soğan kalmadı, eser genelde tüccarın elinde. Tüccarlar da şu an hasatlarını kademeli olarak yapıyorlar. Tarlada bir ölçü bekletip piyasanın muhtaçlığına nazaran de hasat ediyorlar. Market fiyatları da istenilen düzeylere geldi. Şu an soğanın market fiyatı 10 liranın altında.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir