Tarih ve macera bir ortada; Marco Polo: Dünyanın Resmedilişi kitabı

Genel May 10, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Bu kitabın hazırlık araştırması sırasında, kısa bir mühlet içinde kitabın salt bir yine baskısından çok daha fazlası olduğu ortaya çıktı ve Bay Marsden yahut daha evvel yaşamış İngiliz editörlerce bilinmeyen kıymetli gereçlere erişim sağlandı.

Fransız Coğrafya Derneği tarafından yakın vakitte düzenlenen iki versiyon ve Kont Baldelli Boni’nin birinci İtalyan versiyonları elbet daha evvel yayınlanmış olanların tümünden daha geniş dağarcıklı ve özgündü.

Ortaya çıkan bu kitaplar Bay Marsden’ı utandıran ve Marko Polo’nun otoritesini sarsan çeşitli açmazların yalnızca daha sonraki kopyaların yanlış bilgiler içermesinden kaynaklandığını kanıtlamaktadır. Ayrıyeten değerli sayıda ek kısım ve pasaj içeriyor.

İngiliz Müzesi’ndeki birinci baskılar ve akredite el yazmaları ile dikkatlice birleştirilerek, şimdiye kadar İngilizce olarak yayınlananlardan daha saf(duru) ve daha eksiksiz bir metin ortaya çıkartılması umulmaktadır.

Okuyucu ve müellifin rotası

Okuyucunun muharririn rotasını ve anlatısının kapsamını tatmin edici bir biçimde takip etmesini sağlamak için geniş içerikli Notlar ve Fotoğraflar kısmı kitaba eklenmiştir. Vakit içerisinde bu bölgelerin isimleri ve istikametlerinde kıymetli değişiklikler meydana geldi ya da birtakım yerlerin isimleri tam muhakkak değildi.

Gerçekte uğranılan ülkeleri tespit etmek ve bu ülkelerle ilgili yapılan tariflerin doğruluğunu kanıtlamak için çok fazla araştırma yapılması gerekliydi. Kitabın editörü, Marsden ve Boni tarafından bu gayeyle toplanan geniş gereçlere olan yükümlülüğünü canı gönülden kabul eder. Bununla birlikte, birçok durumda, editör bu bilge müellifleri düzeltmek yahut açıklamak için özgün kaynaklara atıfta bulunmayı gerekli bulmuştur.

Bay Marsden’in bilgi sahibi olmadığı Fransız Derneği tarafından kısa müddet evvel basılan kısım dizisi onun kitabının açıklamalar kısmında yer alamadı, lakin bu kitabın editörü, Haithon, De Guignes, Malcolm, Price ve öteki tarihçilerle yapılan bir derleme ile en yeterli Doğu otoriteleriyle uyuştuğunu kanıtladığını umuyor.

Tarihsel görünüm…

Polo’nun seyahatlerinden evvel pek çok elçi sonraları Orta Asya’da karar süren Moğol ırkının hükümdarlarına gönderildi. Onların anlatıları gezginimizin tasvirlerini gösterdiğinden, Fransız Topluluğu tarafından daha yeni düzenlenen versiyonlarından ve M. D’Avezac’ın bilge yorumundan elde edilen pek çok destekleyici öğe eklenmiştir.

Marco’nun metni ve notları ile kontaklı olarak yapılan bu giriş kısmının, Doğu’da karar süren en güçlü hanedan olan Cengiz Han hanedanının tam bir tarihî görünümünü içerdiği görülecektir.

Sayfa: 320

Önemli rehber kitap

Üzerlerinde yapılan inceleme sonucunda mevcut metnin oluşturulduğu çeşitli el yazmaları ve birinci baskıların bir listesi de mevcuttur. Bu inceleme süreci incelenen yapıtların sayılarının fazla olması ve çeşitlilikleri nedeniyle hiçte kolay olmayan bir süreçti.

Başka bir liste de maceraperest anlatımızın özgünlüğünün üzerine oturduğu münasebetleri sergilemektedir ve kimi zorlukları kaldırılmaktan çok ek delillerin sağlanmış olması umulmaktadır.

Hem birinci elçilerin hem de Marco Polo’nun yollarını göstermek emeliyle Orta Asya Haritası bu çalışma için uygun bir ölçekte çizilmiştir ve belirli belgisiz ögelerin hakikat hale getirilmesi için büyük ihtimam gösterilmiştir. Okuyucunun bu geniş aracılığıyla seyyahı takip etmesini sağlamak için Çin’in bir haritası da çalışmaya eklendi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir