Suriyelilerin konuta dönüşü için briket mesken üretimleri sürüyor

Gündem May 22, 2023 Yorum Yok
AA

Suriye’deki iç savaş nedeniyle Şam, Halep, Dera, Hama ve Humus, Deyrizor ve Rakka üzere çeşitli vilayetlerden milyonlarca sivil Türkiye’ye ve Suriye’nin kuzeyine sığınmak zorunda kaldı.

Suriye’de siyasi tahlilin hayata geçememesi ve çadırlarda ömrün sıkıntı olması nedeniyle bölgede faaliyet yürüten yardım kuruluşlarını barınma krizine tahlil için son 2 yılda briket mesken projelerine yöneldi.

Binlerce briket meskene savaş mağduru aileler yerleştirildi

Yapımı tamamlanan binlerce briket meskenlere savaş mağduru aileler yerleştirilirken Türkiye meskenlerinden edilip ülkeleri dışına çıkmak zorunda kalan Suriyelilerin geri dönüşleri için briket konut projesine büyük değer veriyor.

Suriyelilerin geri dönüşleriyle ilgili briket mesken projesi ise AFAD yetkililerin uyumu ve denetiminde hayata geçiriliyor.

Bu proje kapsamında ülkenin kuzeybatısındaki İdlib ile Zeytin Kolu ve Fırat Kalkanı Harekatı alanındaki Afrin, Bab, Azez, Soran, Akterin, İhtimlat ve Çobanbey bölgelerinde briket konutların üretimi aralıksız sürüyor.

Bu meskenler Türk, Suriyeli ve yabancı yardım kuruluşları ve hayırseverlerin dayanağıyla yapılıyor.

Altyapıya ehemmiyet veriliyor

Belirlenen noktalarda toplu olarak inşası süren briket meskeni alanlarında okul, sıhhat ocağı, oyun parkları ve mescitler de yer alıyor.

Tek katlı ve çok katlı olarak yapılan briket konutlar 1+1, 2+1, 3+1 ve bahçeli olarak düzenleniyor.

Altyapı çalışmaları titizlikle sürerken pak içme suyu ve elektrik de sağlanabiliyor.

Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Azez, Bab ve Cerablus ilçelerinde dron ile yapılan çekimlerde çok sayıda briket meskenin tamamlanma etabına geldiği görülüyor.

1 milyon Suriyeli sığınmacının geri dönüşü için konut projeleri hazırlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde dün düzenlenen “Hemşehri Dernekleri Buluşması”nda yaptığı konuşmada şöyle demişti.

“Şimdi biz yeni bir adım daha atıyoruz. Hatta 1 milyona yakın mültecinin kendi topraklarına dönmesi için Suriye’de konut üretimiyle ilgili kimi projeler de hazırladık. Bunlar pek hoş projeler. Bu projelerle birlikte de Suriyeli mültecilerin kendi ülkelerine, kendi topraklarına dönmesini sağlayacağız.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da dün TGRT canlı yayınında, Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri dönüşleriyle ilgili projeler hakkında bilgi vermişti.

Bakan Soylu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştük ve talimatlarını aldık. Proje alanlarında sanayi bölgelerini, proje alanlarına yakın yerleri, altyapı yatırımlarını Tel Abyad, Cerablus bölgesinde, El Bab bölgesinde yapmaya başlıyoruz.” diye konuşmuştu.

“240 bin konut yapılacak ve 1 milyon insan geri dönecek”

Toplam 240 bin konut yapılacağını belirten Soylu şu tabirleri kullanmıştı:

“Bu konutların yüzde 10’una haftaya başlıyoruz. Protokol, nisan ayında imzalandı. Lakin Rusya-Ukrayna savaşı ve meydana gelen zelzeleler nedeniyle biraz gecikti. 60, 80 ve 100 metrekare olacak biçimde meskenler yapılacak, büsbütün hayır vakıflarının ortaya koyduğu takviye ve yardımlarla yapılacak. 240 bin konut yapılacak ve 1 milyon insan geri dönecek. Bunları 2 ila 3 yıl içerisinde bitirebileceğimizi değerlendirdik.”

“İnşallah herkes göç ettiği konutuna geri döner”

İdlib güney kırsalındaki ataklar yüzünden yerinden edilen sivillerden Adil İbrahim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 yıl çadırlarda şiddetli hayat kaidelerinde çaba ettikten sonra kurulan briket konutlara ailesiyle yerleştiğini söyledi.

İbrahim, yerleştiği yeni konutunda memnun olduğunu belirterek, “Şu an durumumuz çadır günlerine kıyasla çok düzgün. İnşallah herkes göç ettiği konutuna geri döner. Vatanın alternatifi olmaz.” dedi.

İdlib’de Suriye Ordusu ve destekçilerinin hücumları nedeniyle İdlib’den Bab ilçesine göç eden sivillerden Halid Pir Diy, “Bab’daki Ezrek Çadır Kampı’nda yazın sıcak kışın soğuk oluyordu. Çadırlarda çok güç günler yaşadık. Çok şükür bize konut yapıldı. Buraya yerleştik. Durumlar uygun oldu. Su ve hizmetler var. Türkiye’ye teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Yeni yapılan meskenlere yerleştirilen Muhammed Ebu Faysal da briket mesken takviyesinden bulunan Türkiye’ye teşekkür etti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir