Sudan’dan 132 kişi daha Türkiye’ye tahliye edildi

Gündem May 16, 2023 Yorum Yok
AA

Sudan’ın başşehri Hartum ve öteki kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile HDK ortasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Yaklaşık 1 aydır süren çatışmalar sonucunda bölgede bulunan Türk vatandaşların inançlı bir formda tahliyeleri sürüyor.

Türkiye, 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda bu yana kara, hava ve deniz yolunu kullanarak 2 binden fazla Türk vatandaşı ve 10’un üzerinde ülkenin vatandaşını tahliye etti.

TSİ ile 23.00 sularında Port Sudan Milletlerarası Havalimanı’ndan havalanan uçak, sabah saatlerinde Antalya’ya indi.

Tahliyeleri Ulusal Savunma Bakanlığı yapıyor

Türkiye’nin Hartum Büyükelçiliğinin organize ettiği tahliye operasyonu ile Hartum, Uygar üzere birçok kentten otobüslerle Port Sudan’a getirilen Türk vatandaşlarının da ortalarında olduğu 132 kişi, Ulusal Savunma Bakanlığı’nın (MSB) gönderdiği “A400M” askeri tahliye uçağıyla yurda döndü.

“Can güvenliğimiz için Türkiye’ye gitme kararı aldık”

Manisalı Himmet Özgür, bir sene evvel çırçır ustası olarak geldiği Sudan’dan, çatışmaların şiddetlenmesi sonucu ayrılmak zorunda kaldığını belirterek, yaşadıkların şöyle anlattı:

Çatışmalar olduğundan can güvenliğimiz için Türkiye’ye gitme kararı aldık. Devletimiz bize yardım ediyor ve tahliyeler başladı. Birinci 2 tahliyede işlerimden dolayı gidemedim. Şu an Türkiye’ye gidiyorum, aileme kavuşacağım için memnunum. Devletimize teşekkür ederim.

“Çatışmaların en şiddetli olduğu periyodu yaşıyoruz”

Sudan’da 22 yıldır otobüs işletmeciliği yapan Avni Yıldırım ise şöyle konuştu:

Şu ana kadar en şiddetli çatışmaların olduğu bir devri yaşıyoruz. Büyükelçiliğimiz, vatandaşlarımızın tahliyesi için bütün imkanlarını seferber etti. Biz de onlara araç sağladık. Etiyopya ve Suudi Arabistan üzerinden Sayın Büyükelçimizin katkılarıyla vatandaşlarımız tahliye edildi. Son tahliyemizi de bugün Port Sudan’dan yapıyoruz. İnşallah sağ selamet Türkiye’ye dönüp çoluk çocuğumuza kavuşacağız. Kalanların da Allah yardımcısı olsun. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.

Sudan’dan 132 kişi daha Türkiye’ye tahliye oldu

Uçuş yasağı, 31 Mayıs’a kadar uzatıldı

Sudan Sivil Havacılık Otoritesi, insani yardım ve tahliye uçuşları haricinde hava alanının kapatılması kararının 31 Mayıs’a kadar uzatıldığını duyurdu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir