Sudan’daki çatışmaların durdurulması için temaslar sürüyor

Gündem May 11, 2023 Yorum Yok
AA

Sudan’ın başşehri Hartum ve başka kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile Süratli Dayanak Kuvvetleri (HDK) ortasında ‘HDK’nin büsbütün orduya katılmasını’ öngören askeri güvenlik ıslahatı konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) ülkedeki çatışmalarda hayatını yitirenlerin sayısının 604’e, yaralananların ise 5 bin 127’ye yükseldiğini açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) Sudan’daki Entegre Geçiş Yardım Misyonu (UNITAMS) tarafından yapılan açıklamada UNITAMS Lideri ve BM Sudan Temsilcisi Volker Perthes’in ülkenin doğusundaki Port Sudan kentinden temaslarını ve çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

Perthes’in çok gereksinim duyulan insani yardımın dağıtılmasına müsaade vermek hedefiyle çatışmaları durdurmak ve sükuneti tekrar sağlamak için, çatışan taraflar olan ordu ve HDK ile temas halinde olduğu bilgisi paylaşıldı.

BM’nin başşehir Hartum’daki BM depolarının yağmalanmasının kınandığı açıklamada taraflara yardım vazifelileri ve insani yardım tesislerini müdafaaları daveti yapıldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir