Sevilen hekim Halit Yerebakan İstanbul’dan milletvekili adayı gösterildi

Gündem Nis 11, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Türkiye 14 Mayıs 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı seçimine gidecek ve milletvekilleri de muhakkak olacak.

Bu kapsamda da partilerin milletvekili listeleri de netleşmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan listeleri şahsen kendisi büyük bir ihtimamla hazırladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesaisinin büyük bir kısmını kurmaylarıyla AK Parti Genel Merkezi’nde geçirdi.

Listeler belirlendi

Listeler belirlenirken anket çalışmaları da dikkate alındı.

AK Parti yenilenmiş bir takımla seçmen karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Ayrıca 28’inci periyot milletvekilliği seçimlerinde seçmenleri renkli bir liste bekliyor.

Sanat ve spor topluluğundan birçok isim Meclis’teki turuncu koltuklara talip…

Milletvekili adayı oldu

Bu isimlerden birisi de televizyon ekranlarının sevilen isimlerinden olan Türkiye’nin en genç kalp cerrahı Prof. Dr. Halit Yerebakan.

Halit Yerebakan AK Parti’den İstanbul 2. Bölge 2.Sıradan aday gösterildi.

Doç Dr. Halit Yerebakan kimdir?

8 Ağustos 1982’de İstanbul’da doğan Halit Yerebakan, ABD ve Türkiye’de birinci ve orta tahsilini bitirmesinin akabinde 2000’de İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitime başladı. Muvaffakiyet bursuyla 2006’da tıp eğitimini bitiren Halit Yerebakan, tıp fakültesine girdiği birinci sene hayalini kurduğu kalp-damar cerrahlığı alanında ilerledi.

2007’de girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda alanında tek tercih yaparak kazandığı Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’nda ihtisas eğitimine başladı.

Kalp cerrahisi konusunda tıp fakültesine başladığı günden itibaren ilgi duyan Halit Yerebakan, tüm eğitim yılları boyunca Columbia Üniversitesi New York Presbyterian Hastanesi, Şişli Florence Nightingale Hastanesi ve Belçika’da OLV Ziekenhuis Hastanesi üzere dünyanın kalp ve damar cerrahisinde önde gelen merkezlerinde öğrencilik yıllarını stajer doktor olarak geçirdi.

Bilimsel yayınları dikkat çekti

Bilimsel yayınlarının dışında sıhhat irtibatı ile ilgili çalışmalarına öğrencilik yıllarında başlayan Halit Yerebakan, tıp fakültesinin sonunda New York Presbyterian Hastanesine kalp ve damar cerrahisi alanında kök hücre uygulamalarında araştırma vazifelisi ve Cenevre Üniversitesi kalp ve damar cerrahisi kliniğine asistan olarak kabul edildi.

Yurt dışında meslek hayatına başlamak yerine Türkiye’de Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nde kalp ve damar cerrahisi eğitimini almak için ihtisas programına başlayan Halit Yerebakan, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nde 2008’de Prof. Dr. Süha Küçükaksu başkanlığında başlatılan kalp yetersizliği cerrahisi programında Prof. Dr. Süha Küçükaksu’nun asistanlığını yürüttü.

Bir Vakıf Hastanesi’nde uygulanan birinci kalp transpantasyonu ve İstanbul’da birinci kalp dayanak sistemleri uygulamalarında cerrahi takım içerisinde yerini alan Halit Yerebakan, ihtisası müddeti boyunca çalıştığı tüm hocalarının takviyesi ile uzmanlık eğitimi sürerken, 2011’de kabul edildiği Columbia Universitesi College of Physicians and Surgeons Tıp Fakültesi’nde çalışmalarına devam etmek üzere bağlı bulunduğu üniversiteden görevlendirildi ve buradaki çalışmalarının sonunda da dünyanın en büyük kalp nakli serisi üzerine yaptığı teziyle 2012’de uzman oldu.

Birçok memleketler arası mükafata layık görüldü

Uzman olarak mesleğine adımını attığı birinci gün dünyanın en uygun kalp nakli eğitim merkezi Columbia Universitesi’nde kalp nakli araştırma ve uyum takımında doktorasının akabinde araştırma vazifelisi olarak misyona başlayan Halit Yerebakan, meslek hayatının daha birinci periyotlarında olmasına rağmen hepsi milletlerarası ve kıymetli kongrelerde sunulmuş 100’e yakın literatür çalışması yaptı.

2013’te kalp cerrahisi ile ilgili dünyanın en kıymetli derneği olan American Association of Thoracic Surgeons’da tüm dünyada sadece 25 kalp cerrahının aday olduğu 2013 Evarts Graham mükafatına Columbia Universitesi tarafından, çalışmaları göz önünde bulundurularak aday gösterilen Halit Yerebakan, 2011-2014 yıllarında ağır bilimsel çalışmaların akabinde American Heart Association araştırma mükafatı, Tübitak’tan araştırma burs mükafatı, American Association of Thoracic Surgeons Öğrenci Programı mükafatı ve ayrıyeten Columbia Üniversitesi Enstitü dayanaklı araştırma projelerifonu kapsamında 4 farklı ödül aldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir