Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Rusya’nın yeni dış siyaset konseptini onayladı

Gündem Nis 02, 2023 Yorum Yok
İHA

Rusya soğuk savaş sonrası yeni bir konseptin inşa edilmesine yönelik adımlarını sürdürüyor.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Güvenlik Kurulu üyeleri ile yaptığı toplantıda Rusya’nın yeni dış siyaset konseptine ait kararnameyi imzaladı.

Vladimir Putin toplantıda imzaladığı kararnameyle ilgili açıklamalarda da bulundu.

Putin, “Dış siyasetin uygulanmasında vazifeli olan arkadaşlarımdan yapan ortaklarla bağların geliştirilmesine ve hasım ülkelerin Rusya’ya yönelik düşmanca siyasetlerinden vazgeçmeleri için gereken şartların sağlanmasına özel değer vermelerini istiyorum.” dedi.

“Çok kutuplu dünya sistemine yönelik çalışmalar önemli”

Daha adil bir dünya tertibi istediklerini ve bu doğrultuda yeni konseptin oluşturulmasına muhtaçlık doğduğunu belirten Putin şöyle konuştu:

Rusya’nın egemenliğinin pekiştirilmesi, daha adil, çok kutuplu dünya tertibinin oluşturulmasındaki rolünün artırılmasına yönelik çalışmalar yapılması kıymet arz ediyor.

Önemli hususlar yer aldı

Kremlin tarafından basına servis edilen Rusya’nın yeni dış siyaset konseptinin içeriğinde kıymetli hususlar yer aldı.

Yeni konseptte Rusya’nın dış siyasetini Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in belirleyeceği, Rusya’nın Avrasya ve Pasifik bölgesinde tesirli bir ülke olduğu, dünyadaki istikrarları müdafaada faal rol aldığı, Rus ordusunun Rusya’nın müttefiklerine karşı yapılan hücumlara karşılık verebileceği, Rusya’nın biyolojik ve kimyasal silah akınlarına ait savları araştırmaya devam edeceği, Avrupa ve NATO’dan gelen tehdit ve mümkün taarruzları bertaraf edeceği, müttefikleriyle askeri işbirliğini geliştireceği, Rus kültürü ve Rus lisanı üzere manevi kıymetleri muhafazaya devam edeceği üzere unsurlar yer alıyor.

“Rusya kendisini Batı’nın düşmanı olarak görmüyor”

Yeni dış siyaset konseptinde Batı ile olan münasebetlerle ilgili ise, “Rusya kendisini Batı’nın düşmanı olarak görmemekte ve kendisini izole etmemektedir.” sözüne yer verildi.

Ayrıca unsurlar ortasında ayrıyeten şu tabirler kullanıldı:

Rusya’nın önceliği ABD’nin ekonomik pozisyonunu arka niyetli kullanmasını engellemek ve öteki bir ülkeye karşı sömürge ve hegemonya kurma maksatlarından vazgeçmesini sağlamak. Moskova, Washington’ın rotasını memleketler arası güvenlik için ana risk kaynağı olarak görmektedir. Rusya Federasyonu ve ABD ortasındaki bağlantıların gelişimi, Washington’ın hakimiyet kurma eforlarının düzeyine bağlıdır.

Rusya’nın yeni dış siyaset konseptinde müttefik kuruluş ve ülkelerle münasebetlerin daha da geliştirileceğine işaret edilerek, Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ), BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti), Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Kolektif Güvenlik Mutabakatı Örgütü (KGAÖ) ile münasebetlerin geliştirileceği, Rusya’nın Asya-Pasifik, Latin Amerika, Orta Doğu ve Afrika kıtasındaki kurumlarını güçlendireceği belirtildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir