Putin ve Lukaşenko, Moskova’da bir ortaya geldi

Gündem Nis 08, 2023 Yorum Yok
İHA

Rusya ve Belarus ortasında ‘Birlik Devleti’ muahedesi imzalandı.

Anlaşma çerçevesinde Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Belarus Devlet Lideri Aleksandr Lukaşenko, Rusya’nın başşehri Moskova’da bulunan Kremlin Sarayı’nda bir ortaya geldi.

İki ülke ortasındaki ticaret hacmi 50 milyar dolar seviyelerinde

Anlaşmanın uygulanması ve çok taraflı hususların ele alındığı toplantı öncesi Putin, iki ülke ortasındaki ticaret hacminin 50 milyar dolar düzeylerine kadar ulaştığını söyleyerek şu sözleri kullandı:

2021 yılında ticaret hacmimiz yüzde 35 artarak 40 milyar düzeylerine, 2022 yılında yüzde 12 artarak 45 milyar dolara ulaştı. Belarus’un bilgilerine nazaran ticaret hacmimiz 50 milyar dolara kadar ulaştı. İktisatla ilgilenen herkes bu sayıların değerli sayılar olduğunu anlıyor.

“Hız kesmeden devam edeceğiz”

“Birlik Devleti” muahedesinin yüzde 72 seviyesinde uygulandığını aktaran Putin, “Bugüne kadar hükümetlerimiz ve kurumlarımız programların yüzde 72’sini tamamladı ve bu durumun somut sonuçları da oluyor. Bugün de üzerinde durduğumuz çalışmalara sürat kesmeden devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

“Gerilimlere karşı Birlik Devlet Güvenlik Konsepti hazırlayacağız”

Rusya ve Belarus’un stratejik işbirliğinin geliştirilmesi konusunda da planlarını sürdürdüklerini belirten Putin, kendilerine yönelik tehditlere karşı bir çalışma yürüttüklerinden bahsetti.

Putin, “Rusya ve Belarus, savunma ve güvenlik manasında işbirliğini genişletiyor. Bu elbette ülke ve halklarımızın çıkarları doğrultusunda yapılıyor. Bugünkü milletlerarası şartlar göz önüne alındığında bu hakikaten de çok değerli. Bu bağlamda bugünkü toplantının gündemine alınan Birlik Devleti Güvenlik Konsepti hazırlıklarına başlanması büyük ehemmiyet arz etmektedir. Bu evrakta, ülkelerimizin dış hudutlarında artan tansiyon ve bize karşı başlatılan yaptırım ve enformasyon savaşı ışığında işbirliğimizin temel misyonlarının tanımlanması amaçlanıyor” dedi.

“Macron üzere çene çalmak yerine tüm nükleer silahları imha edelim”

Putin’in akabinde kelam alan Lukaşenko, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Rusya’nın Belarus’a nükleer silah yerleştirme kararını eleştirerek, “Hiçbir ülke diğer bir ülkenin topraklarına nükleer silah yerleştirmemeli” kelamlarına karşılık vererek, şu tabirleri kullandı:

Onunla tıpkı fikirdeyim. Bu yüzden Amerikalıların, nükleer silahlarını onları yerleştirdikleri altı ülkeden birden çıkarması gerek. Bu mevzuda hayli radikalim. Nükleer silahların hepsini bir ortaya toplayıp onları imha etmek gerektiğine inanıyorum. Bunun tahlili budur.

Malum arkadaşımız (Emmanuel Macron) üzere çene çalmakta hepsi uzman. Nükleer silahların hepsini bir ortaya toplayıp yok edelim diyorum. Yapılacak en yeterli şey bu. Lakin bu yapılmadıkça biz de onlar ne yapıyorsa onu yapacağız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir