Önümüzdeki haftanın iktisat gündemi: Yurt içinde Merkez Bankası’nın faiz kararı bekleniyor

Siyaset Haberleri May 22, 2023 Yorum Yok
AA

Gelecek hafta yurt içinde pazartesi günü Yurt Dışı ÜFE, Ziraî Girdi Fiyat Endeksi ve Tüketici İnanç Endeksi, salı günü Finansal Hizmetler İnanç Endeksi, çarşamba günü kapasite kullanım oranı, perşembe günü ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı ve cuma günü de turizm istatistikleri bilgileri takip edilecek.

Yurt içinde geçen hafta BIST 100 endeksi, yüzde 6,13 bedel kaybıyla 4.501,73 puandan kapanırken, gelecek hafta için gözler TCMB’nin siyaset faizi kararına çevrildi.

Öte yandan, AA Finans’ın anketine katılan ekonomistler, TCMB’nin gelecek haftaki toplantısında siyaset faizini sabit bırakmasını bekliyor.

Borsa’da yaşananlar

Geçen hafta Borsa İstanbul, şimdi halka arza hazır olmayan lakin ilerleyen periyotta halka arz yapmak isteyen şirketlerin finansman gereksiniminin karşılanması için “Girişim Sermayesi Pazarı” oluşturdu.

Sermaye Piyasası Şurası (SPK) da Sasa Polyester Sanayi AŞ ve Çemtaş Çelik Makina Sanayi ve Ticaret AŞ’nin bedelsiz sermaye artırımını onayladı.

TÜFE’deki artış beklentisi yüzde 37,17 oldu

Geçen hafta yurt içinde açıklanan TCMB Piyasa İştirakçileri Anketi’ne nazaran, yıl sonu TÜFE’deki artış beklentisi yüzde 37,17 olurken, TCMB Finansal İstikrar Raporu’nda da, bankacılık bölümünün faal kalitesi göstergelerinin güzelleşmeye devam ettiği bildirildi.

Dolar/TL 19,8123

Dolar/TL, haftayı bir evvelki haftalık kapanışın yüzde 1,2 üzerinde 19,8123’ten tamamladı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir