OneWeb, Starlink’e meydan okuyor! Tüm hazırlıklar tamamlandı

Genel Mar 30, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

SpaceX başta olmak üzere şu anda birçok şirket, uydu internet hizmeti için çalışmalarına devam ederken; bu şirketlerden biri olan OneWeb, alçak Dünya yörüngesine internet uydularını göndermeye devam ediyor.

Starlink’in rakibi OneWeb, 616 uydudan oluşan birinci ekip yıldızının son 36 uydusunu yörüngeye fırlattı.

OneWeb daha evvel sadece Alaska, Kanada ve Avrupa’nın kuzeyine internet sağlıyordu. Fırlatılan yeni uydular sayesinde, OneWeb’in hizmet bölgesi genişledi.

Yıl sonuna kadar global çapta hizmet verecek

Şirket, mayıs ayında ABD’nin 48 eyaletindeki müşterilerine uydu internet sağlayabilecek. Dünya genelinde ise 2023’ün sonuna kadar hizmete verilmeye başlanacak.

Her biri 150 kilogram olan OneWeb uyduları, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) Kennedy Uzay Merkezi’nde, Fransa’nın Airbus şirketi ile ortak teşebbüsle inşa edildi.

OneWeb ve Starlink farkı

Şu anda SpaceX’in yörüngede binlerce Starlink uydusu bulunuyor ve asıl gaye bu sayıyı 42 bine çıkarmak. Fakat OneWeb, 500’den fazla uydusuyla Starlink’in bir oldukça gerisinde.

Şirket yetkilileri, uydu sayısını artırmak için çabuk etmediklerini, zira binlerce uydu fırlatmanın, gelecek kuşağın uzaydan yararlanabilmesini meşakkate sokacağını söylüyor.

Bunun dışında SpaceX’in Starlink internet hizmeti, direkt tüketicilere sunuluyor. Fakat OneWeb, uydu internetini telekomünikasyon şirketlerine satarak buradan müşterilerle buluşturacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir