Nihat Hatipoğlu’na “kurye” sorusu: Siparişi geç götürmek kul hakkına girer mi?

Magazin May 05, 2023 Yorum Yok

Özellikle pandemi ile birlikte, motokurye mesleği tepeyi gördü.

Online sipariş sayısı arttıkça, kuryelik önemli bir gelir kaynağı oluşturdu. Böylelikle, binlerce kurye vatandaş her gün motorlarıyla sipariş teslim eder hale geldi.

Kuryelerin siparişi vaktinde götürmemesi durumunda maaşlarından kesinti yapıldığı da biliniyor.

Hal bu türlü olunca kuryeler maddi yükümlülük altına giriyor ve süratli olmak isterken kazalara sebebiyet verebiliyor.

Öte yandan ise siparişin gecikmesi vicdani rahatsızlık da veriyor.

Nihat Hatipoğlu’nun programına katılan bir kurye vatandaş “İstanbul trafiğinde faal olarak kuryelik yapıyorum. Yeri geliyor 5-10 dakika geç götürüyoruz siparişi ve müşteriler tarafından istenmeyen davranışlar oluyor. Kul hakkına girer mi?” sorusunu yöneltti.

Siparişin gecikmesi kul hakkı mı?

Hatipoğlu ise “Siz kasti bir şey yapmıyorsunuz. Zira adres üzerine gidiyorsunuz. Bazen sahiden İstanbul trafiği, malum… Biz buraya yetişebilmek için 3 saat erken çıkıyoruz. Bazen de güç yetişiyoruz. Anlayış göstermeleri gerekir.” diyerek kelama başladı.

Hatipoğlu kelamlarına şu halde devam etti:

“Sizin de biraz azami dikkat göstermeniz gerekir. Biraz erken çıkmak lazım trafiği kestirim ederek. Fakat siz yeniden güzelsiniz, ortalardan sıyrılıyorsunuz, taksiler ne yapsın pekala? Onların işi daha zor…

Anlayışlı karşılamak lazım, sizi üzmesinler lakin siz de dikkat edin, ortalardan çıkmayın. Tehlikeli oluyor. Göremiyorsunuz ya da kör noktaya denk geliyorsunuz.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir