NASA açıkladı! Uranüs’ün uyduları okyanuslarla kaplı olabilir

Genel May 11, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

1986’da Uranüs’ün yakınlarından geçen Voyager 2 uzay aracının gönderdiği onlarca yıllık dataları inceleyen bilim insanları, yeni araştırmalarını yayınladı.

Söz konusu uydulardan Titania ve Oberon’da hayatı destekleyecek sıcaklıklarda su olabileceğini tespit edildi.

Araştırmada Ariel, Umbriel, Titania ve Oberon uydularında kilometrelerce derinlikte tuzlu su okyanuslarının bulunabileceği belirlendi.

Söz konusu uydular, gün geçtikçe genişleyen Güneş sisteminde bulunan okyanus dünyaları listesine dahil edildi.

NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Tahrik Laboratuvarı Baş Araştırmacısı Julie Castillo-Rogez, yeni bilgilerin 1126 ila 1600 kilometre çapındaki uyduların sıvı okyanusları destekleyebilecek sıcaklıklara ulaşamayacağına yönelik görüşleri değiştirdiğine işaret etti.

Uranüs’ün en büyük beş uydusundan yalnızca Miranda’nın bir okyanus için kâfi ısıyı koruma edemeyecek kadar küçük olduğu düşünülüyor.

Yeni ispatlar bulundu

Araştırmacılar, ayrıyeten teleskoplardan alınan, muhtemelen Ariel’in buzlu volkanlarından yükselerek yüzeye hakikat akan unsurları gösteren ispatlar tespit etti.

Öte yandan bilim insanları, buz devi ve uydularındaki suların donmasını engelleyen ısının kaynağının ne olduğu da dahil olmak üzere çözülmesi gereken daha birçok bahsin bulunduğunu vurguladı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir