Mustafa Varank TCG Anadolu Gemisi için: ‘Aynısından bize de yapar mısınız?’ diyen ülkeler var

Gündem Nis 12, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Türkiye bugün tarihi bir güne daha şahitlik etti.

Uzun yıllardır üretilen yerli ve ulusal teknolojiler, savunma sanayii alanında tüm dünyada adeta göğüs kabartıyor.

Dünyanın inhisarını kıran Türkiye, kendi silah ve araçlarını üretme doğrultusunda önemli adımlar atmaya devam ediyor.

Böylelikle, 2015 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın muhtaçlıkları doğrultusunda başlatılan TCG Anadolu Gemisi, bugün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girdi.

Mayıs 2019’da denize indirilen gemi, Haziran 2022’de deniz kabul testlerine başlamıştı.

Türkiye’nin en büyük askeri gemisi unvanını taşıyan TCG Anadolu, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle gerçekleştirilen merasimle donanmanın hizmetine girdi.

Törene katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CNN Türk’e açıklamalarda bulundu.

Bakan Varank, dünyanın birinci SİHA gemisi olan TCG Anadolu Gemisi’ne ait, “‘Aynısından bize de yapar mısınız?’ diyen ülkeler var.” ifadelerini kullandı.

“Çok değerli bir gücü TSK’ya kazandırmış olacak”

Varank’ın açıklamaları şu halde:

Türkiye’nin dünyadaki varlığı için kıymetli bir gün. En büyük savaş gemisini donanmamız teslim alacak. Çok stratejik bir platform diyebiliriz. Bu gemi SİHA-İHA gemisi olarak kullanılacak. Çok değerli bir gücü TSK’ya kazandırmış olacak. Radarlarından savunma sanayi silahlarına kadar bu gemiye entegre edildi, fevkalade kabiliyet kazandırıyor.

Gözden Kaçmasın TCG Anadolu Gemisi TSK envanterine girdi Haberin Detayları

“Sivil dallarda de fevkalade kabiliyetler kazandık”

Bu gemiyi bu kadar müddette üretmiş olmamız dünyada da çok büyük ilgi çekiyor. Bu gemi ile ilgilenen öteki ülkeler var. ‘Aynısından bize de yapar mısınız?’ diyen ülkeler var.

Türk savunma sanayii 21 senede kıymetli noktaya geldi. Sivil bölümlerde de harikulade kabiliyetler kazandık. Bu türlü bir gemiyi kendimiz üretebiliyoruz. Avrupa’nın en teknolojik balıkçı gemilerini Türkiye üretmeye başladı.

“Tasarımından itibaren yerli yapabilecek kabiliyetteyiz”

Bu geminin dizaynını yurt dışından almıştık. İspanya’dan aldık. Bugün bizim tersanelerimize bu gemiyi yap dediğimizde dizayna muhtaçlık duymadan kendimiz tasarım yaparak bu gemiyi üretebiliriz. Dizaynını alıyoruz, ekipmanlarını yurt dışından almak zorunda kalıyoruz.

Tasarımından itibaren yerli yapabilecek kabiliyetteyiz. Bu türlü bir gemiyi yüzde 70 yerli yapabilmek, bu geminin üzerine kendi savunma sistemlerini koymanız çok stratejik kabiliyetler, dünyada bunu yapabilen ülkeler ortasına girdik.

Gözden Kaçmasın TCG Anadolu Gemisi vatandaşların ziyaretine açılacak Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir