Mustafa Varank: Kasetlerin, kumpasların piyasaya çıktığı bir seçime gidiyoruz

Gündem May 14, 2023 Yorum Yok
DHA

Bursa 2’nci bölge 1’inci sıra Milletvekili Adayı Bakan Mustafa Varank, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete alınan B-Cube Akıllı Şehircilik ve İnovasyon Merkezi’nin tanıtım toplantısına katıldı.

Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, AK Parti Vilayet Lideri Davut Gürkan ile çok sayıda gencin katıldığı, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Bakan Varank, girişimciliğin ehemmiyetine dikkat çekti.

Varank, “Aslında dünyada yapı halleri değişirken ekonomikleri de değişiyor. Bugün geldiğimiz noktada, yüz yıldır var olan şirketlerin birkaç senede yok olup bittiğini görebiliyoruz. Daha 4 sene 5 sene evvel kurulmuş şirketlerin dünyanın en fazla ciro yapan şirketleri haline geldiğini görebiliyoruz. Onun için girişimcilik aslında iktisadın dinamiklerini de dönüştüren bir öge. Burada vurgulamak istediğimiz şey, klasik olarak, bir araba firması olarak yolumuza artık devam etme talihimiz yok. Ortaya bir yenilik koymamız lazım. Pekala yüzyıldır var olan bir şirket, artık neredeyse devletten daha fazla bürokrasi içeren bir şirket, bu yeniliği ortaya koyabilir mi? İnovasyonu ortaya koyabilir mi?” diye konuştu.

“Önemli olan bunun Türkiye’nin fikri mülkiyet hakları bize ilişkin olan bir projesi olması”

Türkiye’nin arabası projesini işaret eden Varank, şunları söyledi:

“İşte girişimcilik aslında şirketlerin gereksinim duyduğu yeni teknolojileri, inovasyonu elde etmeleri için de kullanacakları ana öge. Togg da bu türlü bir projeydi. Aslında start-upların geliştirdiği teknolojileri, araçlarına entegre ederek daha katma bedel üretecekler. Eserlerini daha cazip hale getirecekler. Tahminen çok müzik dinlemeyi seven bir insan, yalnızca TRT Dinle’yi indirebildiği için bu arabayı alırken, bunu tercih edecek. Onun için katma bedel teknolojili inovasyonda, bunu da işte Türkiye’nin arabası hoş bir biçimde başarıyor. Pekala bunu nasıl yapabiliyoruz? Asıl vurgulamamız gereken bu. Biliyorsunuz çok tenkit oldu. ‘Bunun neresi yerli. Şuradan hangi modülünü getiriyorsunuz, buradan hangi modülünü getiriyorsunuz?’ dendi fakat asıl kıymetli olan bunun Türkiye’nin fikri mülkiyet hakları bize ilişkin olan bir projesi olması. İstediğin teknolojiyi getirip bu araca entegre edebilirsin, kimseden müsaade almana gerek yok fakat siz dünyanın diyelim ki en uygun dikiz aynasını da yapsanız, Renault’a bu dikiz aynasını satabilmeniz için genel merkezinden müsaade almanız lazım. İstediği kadar başarılı eser üretin. İşte Türkiye’nin araba fikri mülkiyet çizgileri yüzde 100 bize ilişkin olduğu için, bu teknolojileri alıp kendine entegre edecek ve otomotiv sanayisi değişirken, dönüşürken çok farklı bir boyutta rekabetçi özelliklerini ön plana çıkaracak.”

Mustafa Varank Bursa’da konuştu

“Bu işlere siyasi hasımlıkla bakmamak lazım, bunlar Türkiye’nin projeleri”

Togg üzerinden muhalefeti eleştiren Bakan Varank, “İşte bu tartışmaları biliyorsunuz İtalya’dan geldi diyenler. Yani insan nitekim hayret ediyor. Gemlik’i İtalya’da zannedenler var fakat kimileri ne yapsanız da tesir etmiyor. İşte yakın vakitte bir basın lansmanı oldu. Gazeteciler bütün fabrikayı gezdiler, araçlarla dolaştılar. Onun için şunu da vurgulayalım. Bu işlere siyasi hasımlıkla bakmamak lazım. Bunlar Türkiye’nin projeleri. Türkiye’nin kıymetleri. Yarın hepimiz öleceğiz, bizim geride bıraktığımız bu işler olacak. Çocuklarımıza, torunlarımıza bu vizyonu bırakırsak sonuç elde ederiz fakat kayıkçı kavgasıyla, ‘Bunu İtalya’dan getiriyorsun’ dediğinde buna ne karşılık verebilirsin ki. İtalya’dan getirmiyorum. Bunu bu tartışmalarla, bu projeleri gölgelemek için beğenilen değil ancak yeni jenerasyon bu tartışmalara takılmıyor. Onu da görebiliyorum. Farklı bir anlayışları var. İnşallah bu türlü projeleri Bursa’dan daha fazla çıkaracağız” sözlerini kullandı.

Mustafa Varank Bursa’da konuştu

“Kasetlerin, kumpasların piyasaya çıktığı, terörün gölgesinde kalan bir seçime hakikat gidiyoruz”

Pazar günü gerçekleştirilecek seçimin Türkiye’nin yazgı seçimi olduğunu belirten Varank, “Sıradaki hayalimiz öncelikle 14 Mayıs’ta şu seçimi Allah’ın müsaadesiyle almamız. Bu kıymetli bir seçim, bir yazgı seçimi. Gündemi takip ediyorsunuz. Tekrar kasetlerin, kumpasların piyasaya çıktığı, terörün gölgesinde kalan bir seçime hakikat gidiyoruz lakin milletimiz feraset sahibidir. İnşallah 14 Mayıs’ta yanlışsız tercihi yapacak, hakikat takdiri yapacak. Allah’ın müsaadesiyle sağduyulu hareket edecek” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir