Mustafa Varank: Biz şiddete karşıyız lakin ikiyüzlülüğü de bırakın

Siyaset Haberleri May 10, 2023 Yorum Yok
DHA

AK Parti’nin Bursa 2’nci bölge milletvekili adayı da olan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, seçim çalışmaları kapsamında, Orhaneli ilçesinde vatandaşlarla buluştu.

Varank, burada ilçe meydanında toplanan kalabalığa hitap etti.

Bakan Varank, “Türkiye’nin en büyük ferrokrom tesisi şu anda Orhaneli’nde yapılıyor. Buradaki madenleri kullanacak, burada istihdam oluşturacak, bu ilçeyi kalkındıracak en büyük tesislerden bir tanesi şu anda burada yapılıyor. Fakat biz sade özel dalla bu yatırımları yapmıyoruz.

Bu ilçenin neye muhtaçlığı varsa, bu kentin neye muhtaçlığı varsa onları yapmak için de uğraş gösteriyoruz. İşte doğalgazı da ilçemize getirdik. Lakin yalnızca doğalgaz getirmekle kalmadık. Bu ay meskenlerde fatura ödemiyoruz.” dedi.

“Faturalarda sıfır lira yazıyor değil mi?”

Faturaların gelip gelmediğini soran Varank, şöyle devam etti:

Faturalar gelmeye başladı mı? Ne yazıyor faturalarda? Sıfır lira yazıyor değil mi? ‘Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bu ay fatura ödemeyeceksiniz’ yazıyor değil mi? Lakin bundan sonra önümüzdeki bir yıl boyunca da 25 metreküp doğalgaza biz para ödemeyeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız sağlam bir irade gösterdi ve dedi ki, ‘Bizim artık bu denizlerdeki doğalgaz keşfini hızlandırmamız lazım. Bu doğalgazı bulmamız lazım.’ Ve bu sayede de işte biz doğalgazı keşfettik. Karayla buluşturduk.

Burada elde ettiğimiz geliri, burada elde ettiğimiz refahı işte vatandaşlarımızla paylaşmaya başladık. Fakat hatırlayın. Biz doğalgazla ilgili konuştuğumuzda neler diyordu muhalefet? Daima dalga geçiyorlardı değil mi? ‘Siz daima gaz buluyorsunuz. Hani nerede bu gaz?’ diyorlardı değil mi?

Ama biz gazı bulduk, işte fatura bu ay ödemiyorsunuz. Pekala ben size sormak istiyorum. Biz bu muhalefetin aklıyla hareket etseydik, doğal gazı keşfedebilir miydik? Türkiye’nin arabasını görüyorsunuz değil mi?

“Terör destekçilerinin sesini çıkarabildikleri bir yer olmasın”

Bu arabayla ilgili neler söylediler, onları da hatırlıyorsunuz. Pekala ben size sorayım; biz muhalefetin aklıyla hareket etseydik, Türkiye’nin arabasını yapabilir miydik? Yapamazdık. İşte onun için, iş bilenin, kılıç kuşananın. Biz yolumuza birebir kararlılıkla devam edeceğiz. Ancak bu hizmet kervanının devam etmesi için, sizlere hizmet edebilmemiz için bunun yolu nereden geçiyor onu da biliyorsunuz.

14 Mayıs’tan geçiyor. 14 Mayıs’ta biz aziz milletimizin hakikat tercihi yapacağına inanıyoruz. Lakin onun için çaba göstereceğiz. 14 Mayıs’ta sandıkları adeta patlatacağız. Ve Sayın Cumhurbaşkanımızı tekrar o sandıktan cumhurbaşkanı olarak çıkaracağız.

Ama Sayın Cumhurbaşkanımızı kaptan köşküne oturtmak yetmez. Biliyorsunuz onun ekip arkadaşları var. Onun yol arkadaşları var. Bu davaya onunla bir arada hizmet etmeye çalışan arkadaşlarımızı, onları da Meclis’te çoğunluğa getirmemiz lazım. Geçirmemiz lazım ki bu Meclis ona buna kalmasın. Terör destekçilerinin sesini çıkarabildikleri bir yer olmasın.”

“Al bayrağımıza hizmet etmenin sevdasında olalım”

İlçeye yapılan yatırımları hatırlatan Bakan Varank, “Doğancı Tüneli’nde son 100 metreye geldik. Evet biraz geç kaldık. Fakat pandemi oldu, meşakkatler oldu. İnşaatta gecikmeler yaşadık. Lakin artık son 100 metredeyiz. İnşallah Doğancı Tüneli’ni bitireceğiz. Sizlerin hizmetine açacağız. Sizlere konforu getireceğiz. Gerisinden Kapıkaya Tünelleri’ni de yapacağız. İhaleye hazırlanıyoruz. Kapıkaya Tünelleri’ni de inşallah bu ilçeye kazandıracağız.

Ferrokrom tesisini buraya getiriyoruz. Yüzlerce vatandaşımız meskenine o sayede ekmek götürecek. Fakat bununla da yetinmeyeceğiz. Tahminen gerisinden bir paslanmaz çelik tesisini buraya kazandıracağız. Kâfi ki biz bir olalım, birlikte olalım. Daima birlikte ay yıldızlı, al bayrağımıza hizmet etmenin sevdasında olalım. Allah’ın müsaadesiyle bunu başarırız.” diye konuştu.

“Biz o vakitleri pek yeterli hatırlıyoruz”

Millet İttifakı’nı eleştiren Bakan Varank, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Hükümeti kurayım. Ben yoluma bakayım’ diyen koalisyonlar vardı bu ülkede. Artık birebirini bugüne getirmeye çalışıyorlar. Diyorlar ki; biz yedili koalisyonla bu ülkeyi yönetmeye çalışacağız. Ya Allah aşkına siz bu türlü bir sistemle apartman yönetemezsiniz apartman. Türkiye’yi nasıl yöneteceksiniz? Ve bu milletin aklıyla o kadar dalga geçiyorlar ki; bakınız Meral Akşener çıkmış ne diyor biliyor musunuz? ‘Bu ülkede en müreffeh vakitler, en keyifli vakitler koalisyon dönemlerindeydi.’

Ya sen kime anlatıyorsun? Biz o vakitleri çok yeterli hatırlıyoruz. Senin İçişleri Bakanı olduğun, bu ülkede terörün kol gezdiği vakitleri çok uygun hatırlıyoruz. Bu ülkede karakolların saatlerce tarandığı, bir tane helikopter bile kaldıramadığın vakitleri biz pek uygun hatırlıyoruz. İşte bu koalisyonu kurabilmek için, Türkiye’yi bu çıkar çatışmalarının içine sürüklemek için, o kadar kirli pazarlıklara girdiler ki; artık yalnızca kendi ortalarında pazarlık yapmıyorlar.

“Bu terör örgütlerinin bu ülkede sesinin çıkmasına biz müsaade etmeyeceğiz”

Terör örgütleriyle pazarlık yapıyorlar. İşte PKK’nın kelamda Kandil’deki başkanları her gün açıklama yapmıyor mu? Ne diyorlar, ‘İmralı’daki tecridi bitireceğiz’ diyorlar. Ne diyorlar, ‘Hapishanedeki teröristleri dışarı çıkaracağız’ diyorlar. ‘14 Mayıs’tan sonra özerkliği getireceğiz’ diyorlar. Pekala bunu kime güvenerek söylüyorlar, Kılıçdaroğlu’na güvenerek söylemiyorlar mı? Bu yedili koalisyona güvenerek söylemiyorlar mı?

Sadece PKK’yla mı pazarlık yapıyorlar? Bakın bugün FETÖ her gün açıklama yapıyor. Ne diyor, ‘14 Mayıs’tan sonra biz Türkiye’ye döneceğiz’ diyorlar. Bu KHK’lılar var ya, Fetullah’ın atletini yüzüne sürmeyi gurur sayan askerdeki, polisteki, adliyedeki FETÖ’cüler var ya, onları geri getireceğiz diyorlar. Kılıçdaroğlu demiyor mu, biz KHK’lıları tekrar işine iade edeceğiz? Bakınız bu kirli pazarlıklarla bu ülkenin yönetilmesine biz müsaade etmeyeceğiz. Bu terör örgütlerinin bu ülkede sesinin çıkmasına biz müsaade etmeyeceğiz.”

“Erdoğan gerçek bir lider”

AK Parti’nin Büyük İstanbul Mitingi’ni işaret eden Bakan Varank, “1 milyon 700 bin İstanbulluyu meydanlarda gördünüz değil mi? İşte o fotoğraf var ya, yalnızca Türkiye’den görünmedi. İngiltere’den, Yunanistan’dan medyanın manşetlerine bakmanız lazım. Hepsi diyor ki, ‘Bu kadar kalabalığı Erdoğan nasıl topluyor? ‘Onun formülü muhakkak. Erdoğan yıllardır milletiyle birlikte yürüyor. Onların içinden çıkmış, gerçek bir önder, adam üzere adam.” tabirlerini kullandı.

“Provokasyonlara fırsat vermeyeceğiz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun Erzurum’daki konuşması sırasında yaşanan olaylara da değindi. Dün de AK Parti’nin Bursa’daki seçim standına akın olduğunu tabir eden Varank, şöyle konuştu:

“Bakınız, demokratik yarış sandıkta yapılır. Biz şimdiye kadar 15 seçimin 15’ini de hamdolsun büyük bir farkla sandıkta kazandık. Ancak bugünlerde çeşitli provokasyonlara yeltenenler olabilir. Bakınız, dün Bursa’da Kent Meydanı’nda HDP’nin mitinginden çıkan kimi kimseler bizim oradaki standımıza sopalarla saldırmaya kalktı. Sinan Oğan’ın seçim otobüsüne dün bir atak oldu. İşte Erzurum’da bir olay yaşandı. Bunlar siyasette olmaması gereken işler. Siyasette şiddetin yeri olmaz.

Biz şiddete karşıyız. Ancak biz ikiyüzlülüğe de karşıyız. Bakınız, artık seçim otobüsleri taşlanıyor diye konuşanlar, 2011 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın otobüsü Hopa’da taşlanırken ağızlarını açtılar mı? Bir geçmiş olsun dediler mi? Demediler. O Kılıçdaroğlu var ya, ne dedi biliyor musunuz?

‘Rüzgar eken, fırtına biçer’ dedi. Artık o cümleleri kuranlar, ‘Siyasette şiddetle ilgili neden sesinizi daha çok yükseltmiyorsunuz?’ diyorlar. İşte ben yükseltiyorum. Biz şiddete karşıyız. Siyasette şiddet olmaz lakin siz de ikiyüzlülüğü bırakın. Bakın burada öteki partilerin vilayet liderleri var. Dün bizim standımıza hücum oldu. CHP’nin vilayet lideri arayıp bir geçmiş olsun dedi mi?

İyi Parti’nin vilayet lideri arayıp bir geçmiş olsun dedi mi? DEVA’nın ki dedi mi, koalisyonunkiler dedi mi? Hiçbiri bize geçmiş olsun demiyor. Onun için bu ikiyüzlülüğü de bırakmaları lazım. Şayet şiddete karşıysak toptan karşı olmamız lazım. Sayın Cumhurbaşkanımızın otobüsü taşlanınca, ‘Böyle iş olmaz’ demeniz lazım.

Ama siz bunları demeseniz de biz her vakit doğrusunu yaptık. Tekrar söylüyoruz. Siyasette şiddet olmaz. Şiddetin her türlüsüne karşıyız. Kime yapılıyorsa karşıyız, kim yapıyorsa karşıyız. Lakin biz işte bunlara fırsat bırakmayacağız. Provokasyonlara fırsat bırakmayacağız. Ve Allah’ın müsaadesiyle 14 Mayıs’ta bayramımızı daima birlikte yaşayacağız.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir