Mustafa Destici: Kılıçdaroğlu’nun ‘U’ dönüşü yapmasını istediler

Gündem May 21, 2023 Yorum Yok
DHA

Türkiye ikinci cinse hazırlanıyor.

Bu süreçte siyaset arenasında bir sefer daha hararetli günler yaşanıyor.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Lideri Mustafa Destici de bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere geldiği Sivas’ta gündemi kıymetlendirdi.

Destici, partisinin tıpkı biçimde 28 Mayıs’ta yapılacak olan ikinci cinste alanda özverili bir halde çalışacağını söyledi.

“Bütün gayemiz ikinci çeşitte mevcut durumu korumaktır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yine seçilmesi halinde kendisine yardımcılık vermesi konusunda bir görüşme yapılıp yapılmadığına dair soru üzerine Destici, “Bizim ittifakımız bir pazarlık ittifakı değil. Hasebiyle da bu hususlar şu ana kadar hiç konuşulmamıştır. Bizim bütün gayemiz şu anda ikinci cins seçimlerini en az mevcut durumu koruyarak kazanmaktır. Yani bizim büsbütün maksadımız budur. Münasebetiyle da bu bahis hiç gündemimizde olmamıştır.” dedi.

“‘Kandil’i yerle bir edeceğiz diyor, önemli bulmuyorum”

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni seçim siyaseti ve terör hakkındaki açıklamalarını kıymetlendiren Destici:

Sayın Kılıçdaroğlu ve yedili masa seçim sonuçlarından sonra biliyorsunuz aşikâr bir müddet seslerini çıkartamadılar. Fevkalade bir çöküntü içine girdiler. Demoralize oldular. İki gün sonra fakat kendilerine gelebildiler. Bir toplantı gerçekleştirdiler. Varsayım ediyorum kendilerine sunulan raporda seçime argümanlı bir biçimde devam edebilmesi için geçmişte söylediği kimi şeyleri tekrarlamaması, bunun karşısında, bunun tam bilakis söylemesi yani bir U dönüşü yapmasını istediler. Kemal Kılıçdaroğlu kampanya periyodunda ne diyordu? Masaya yumruğunu vura vura ‘Özerklik koşulunu getireceğim’ diyordu. Yani bu ne demekti? Türkiye’nin bir bölgesini PKK-HDP’ye teslim edeceğim diyordu. Tıpkı halde öteki yumruğunu da masaya vurup ‘Suriye’nin kuzeyinde bir diğeri olacağına PYD olsun, YPG olsun’ diyordu. Yani ‘O devlet kursun’ diyordu. Bunları söyleyen Kılıçdaroğlu artık çıkmış diyor ki ‘Kandil’i yerle bir edeceğiz’. Hakikaten gülüyorum, önemli bulmuyorum.

“Teröristlerle kol kola yürüme var”

Kılıçdaroğlu ile Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ’ın görüşmesini de kıymetlendiren Destici:

Eğer prensipler konusunda samimiyseler destekleyecekleri adres Cumhur İttifakı’dır. Net. Zira öbür tarafa baktığında ne var? Teröre dayanak var. Teröristlerle kol kola yürüme var. Mülteciler konusunda bugüne kadar Kemal Kılıçdaroğlu’ndan kelam duydunuz mu? Seçimi kaybedene kadar ağzından tek söz çıktı mı? Çıkmadı.

Herkesin ortak olduğu bir nokta var. O da bu Sinan Oğan’ın aldığı 5,2 oy çoğunluğu ne Zafer ne Sinan Oğan’ındır. Bu oyların bir kısmı evet o ittifakındır. Ancak o oyların daha fazlası onların değildir. Reaksiyon oylarıdır. Bunun bir kısmı Memleket Partisi’nin oylarıdır, Muharrem İnce’nin oylarıdır. Kılıçdaroğlu’nun adaylığına reaksiyon oylarıdır. Bu oylar büsbütün onların cebindeki oylar değildir. O oyların değerli bir kısmı da ne yaparlarsa yapsınlar aslında Cumhur İttifakı’na ve cumhurbaşkanı adayına gelecektir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir