Muş Ovası’ndaki kuşlar on yılda sayıldı: 400 kuş tipi kayıt altına alındı

Genel May 02, 2023 Yorum Yok
AA

Doğada bulunan canlıların izlerini sürerek, tiplerini kayıt altına almak, hayatlarını inceleyerek bilinmeyenlere ışık tutmak için takımlar çalışıyor.

Havalar ısınıp tabiat canlanmaya başlayınca kuşların göçtüğü bölgelerden birisi de verimli ve sulak topraklarıyla Muş Ovası oluyor.

Muş ovasında da çalışan Telli Turna Tabiat Muhafaza Derneği müşahede takımı kuş tiplerini fotoğraflayarak, kayıt tuttu.

Muş Ovası’nda 10 yılı aşkın müddettir yürütülen çalışmalar sonucu 400’e yakın kuş çeşidi görüntülenerek kayıt altına alındı.

Havanın ısınmasıyla birlikte kuşların en değerli göç güzergahlarından biri olan Muş Ovası’na gelen farklı çeşitlerden binlerce kuş, sulak alanlarda konaklamaya başladı.

Murat ve Karasu nehirleri

Özellikle Murat ve Karasu ırmakları ile Bulanık ilçesindeki Haçlı Gölü kıyısına gelen kuşlar, kelam konusu bölgelerde hem besleniyor hem de üreme devrini geçiriyor.

“Muş Ovası’nda 400 yakın kuş çeşidini gözlemledik”

Sulak alanlardaki kuş çeşitlerini de incelediklerini söz eden Avci, şunları kaydetti:

Muş Ovası’nda kuş çeşitlerinin çok olmasındaki en büyük etkenlerden biri, sulak alan zenginliğidir. Birebir vakitte Muş, kıymetli bir göç güzergahı. Göçmen kuşların büyük çoğunluğu Muş’a geldi. Kuluçka periyotları başladı. Bu, en hassas devir. Güçlü sulak alanlarımız var. İron sazlıkları, Haçlı Gölü ve Hamurpet Gölü çok değerli sulak alan varlıklarımız. Son çalışmalarımızda gelen göçmen kuşların yemlendiğini, kuluçka süreçlerine başladıklarını gördük. Muş Ovası, Türkiye’de kuş göç alanlarının en kıymetli güzergahlarından biri. Bundan ötürü Muş’ta birçok kuş cinsine rastlamanız mümkün. Muş Ovası’nda 400 yakın kuş cinsini gözlemledik. Bu kuş cinslerini kayıt altına aldık.

“Amaç farkındalık oluşturmak”

Sulak alanlara yakın köylerde çok sayıda leylek yuvası var. Son olarak sulak alanda yaşayan kuş tiplerini çalıştık. Angıt, leylek, balıkçıl cinsleri, sumru, uzunbacak üzere birçok cinsten kuş gözlemledik. Varlıklı sulak alanlarına sahip Muş Ovası’na güneyden göç eden kuşlar, beslenmelerine devam ediyorlar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir