Murat Kurum’dan Fransız mecmuası Charlie Hebdo’ya reaksiyon

Gündem May 18, 2023 Yorum Yok

Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan’a oyan nefretiyle bilinen Fransız mecmuası Charlie Hebdo, yeniden haddini aşan bir karikatürle okuyucularının karşısına çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı küvet içerisinde uygunsuz bir halde basan mecmua, “Erdoğan, ondan lakin baht kurtulur!” başlığını attı.

Derginin kapağı büyük reaksiyon gördü.

“28 Mayıs’ı bekleyin!”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bu aşağılık görsel için toplumsal medya hesabından mecmuayı sert bir eleştirdi.

Kurum, “Cumhurbaşkanımıza ahlaksızca saldıran Fransız mecmuasını şiddetle kınıyorum. Bu faşist mizahın sahipleri tarihin çöplüğünde yok olacaklar fakat Recep Tayyip Erdoğan asla yalnız yürümeyecek! 28 Mayıs’ı bekleyin!” dedi.

Charlie Hebdo’nun Türkiye’deki zelzeleyle alay ettiği karikatür

Binlerce cana mal olan zelzelenin bile mizahını yaptı

Öte yandan birebir mecmua geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki zelzelesi amaç almıştı.

Binlerce insanın hayatını kaybettiği zelzelesi, “Türkiye’de zelzele. Tank yollamaya bile gerek yok.” yazısıyla veren dergiye hem Türkiye’den hem de dünyadan toplumsal medya kullanıcılarını ayaklandırmıştı.

İtalya’daki zelzele

Daha evvel de İtalya’daki sarsıntısı maksat alan mecmua, 2016’da 294 kişinin ömrüne mal olan sarsıntıya ait çizdiği karikatürle yansılara amaç olmuştu.

Feliz imzası taşıyan “İtalya depremi” başlıklı karikatürde resmedilen yaralılar, İtalyan makarnalarına benzetilirken, yıkılan binaların, molozların altında kalanların yeniden İtalyanların ünlü yemeği, kat kat hamurdan yapılan lazanyaya benzetilmesi büyük reaksiyona yol açmıştı.

O periyot Forza Italia Partisi milletvekillerinden Barbara Saltamartini de Twitter hesabından, “Charlie Hebdo’nun karikatürü, sarsıntıda kaybettiklerimize yönelik aşağılık ve incitici. Bu mecmua bir hiciv değil fakat bir çöp.” yorumunu yapmıştı.

Charlie Hebdo’nun İtalya’daki sarsıntıyla alay ettiği karikatür

Aylan Kurdi’yi büyüdüğünde tacizci olacakmış üzere gösterdi

Charlie Hebdo mecmuası daha evvel yayınladığı “Göçmenler” karikatürüyle Bodrum’da geçen yıl minik cesedi kıyıya vuran Aylan Kurdi’yi büyüdüğünde tacizci olacakmış üzere göstermesi reaksiyon toplamıştı.

İnançları gaye alması hasebiyle Fransız hiciv mecmuasını, Katoliklerin manevî başkanı Papa Franciscus da eleştirmişti.

Charlie Hebdo’nun Aylan Kurdi karikatürü

Hazreti Muhammed’e, Kur’an-ı Kerim’e ve İslam dinine yönelik içerikler

İran, Fransız mecmuası Charlie Hebdo’da, ülkenin en üst dini ve siyasi otoritesi Ayetullah Ali Hamaney’e yönelik “hakaret” içerikli karikatürler yayınlanması nedeniyle Fransa’ya diplomatik nota vermişti.

Fransız yayın organı, daha öncesinde de Hazreti Muhammed’e, Kur’an-ı Kerim’e ve İslam dinine yönelik saldırganlık içeren içerikler yayınlamıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir