Murat Kurum’dan depremzedeleri otelden atmaya çalışan CHP’li belediyeye reaksiyon

Gündem May 18, 2023 Yorum Yok

Türkiye, 6 Şubat’ta asrın felaketini yaşadı…

50 binden fazla insan hayatını kaybetti, milyonlarca kişi, evsiz barksız kaldı.

Yuvası yerle bir olanlara Türkiye’nin dört bir yanından yardım eli uzandı.

CHP’li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi de bunlardan biriydi.

CHP’li belediye depremzedeleri sokağa atmaya çalıştı

Depremzedeler, belediye tarafından vilayetteki tesislere yerleştirildi, 13 Ağustos 2023’e kadar da otellerde konuk edilmesi için mutabakat yapıldı.

Ancak seçimden umduğunu bulamayan belediye yetkilileri, afetzedelere tebligat göndererek, “Otellerden ayrılın” talimatı verdi.

Otellerin, 21 Mayıs’a kadar tahliye edilmesi isteyen belediyenin haline karşı depremzedeler de ne yapacaklarını şaşırdı.

Depremden çabucak sonra Tekirdağ’a geldiklerini söyleyen depremzede Betül Erikçi, TRT’ye konuştu.

“Şaka yapıyorlar zannettim”

Erikçi, “Büyükşehir Belediyesi, bizi Kumbağa beldesinde çeşitli otellere yerleştirdi. Yalnız ne hikmetse bugün belediyeden iki yetkili geldi, ayın 21’inde yani 5 gün sonra, 5 gün içinde hazırlanıp otelleri terk etmemize yönelik bildiriyi duvarımıza astılar. Çoluk çocuk perişan halde panik olduk.” dedi.

Depremzede Fadime Taşçı da, “Şaka yapıyorlar zannettim. Geldim, yazıya baktım şoke oldum.” dedi.

“Depremzedelerimizi CHP’nin insafına terk etmedik”

İlk çeşidi Recep Tayyip Erdoğan’ın gerisinde tamamlayan Kemal Kılıçdaroğlu destekçileri, bilhassa sarsıntı bölgesinden çıkan sonuçlara reaksiyon gösteriyor.

Tekirdağ’da patlat veren skandal davranışlara, ne yazık ki öbür vilayetlerden de eklenenler oluyor…

Bu durum, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’u kızdırdı.

Muhalefeti eleştiren Kurum, “CHP’nin idare anlayışı tam da budur. İnsanlıkları partizanlığın önüne geçmiş, vicdanları kararmıştır. Lakin herkes müsterih olsun. Hiçbir vatandaşımız sahipsiz değil, devletimiz her bir kardeşimizin yanındadır! Depremzedelerimizi CHP’nin insafına terk etmedik, bundan sonra da etmeyiz!” tabirlerini kullandı.

“Kurumların yaptığı kendilerini bağlar”

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım da konaklamalarına son verilen depremzedeleri ziyaret etti.

Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Vali Yıldırım, şunları söyledi:

Kurumların yaptığı kendilerini bağlar. Şu bir gerçek, zelzelenin birinci günlerinden itibaren vilayetimize gelen tüm depremzedeler ile biz esasen ilgileniyoruz. Devletimiz bütün kurumlarıyla depremzedelerimizin bütün vilayetlerde olduğu üzere Tekirdağ’da da yanlarındadır. Dün bahtsız bir meydana gelmiş, ayın 21’inden itibaren yani önümüzdeki pazardan itibaren bugüne kadar verilen hizmetlerin verilmeyeceğini bildirmiş bir belediye. Biz esasen depremzedelerimizin yanındayız, her vakit için. Onlar bugüne kadar biz ilgilendik diyorlarsa sağ olsunlar. Alışılmış şık bir durum da değil. Kendilerini ilgilendirir. Buna yorum yapacak durumda değilim.

“Kendileri ne kadar isterlerse burada kalmaya devam edebilirler”

Fakat vilayetimizdeki bütün depremzedeler esasen devletimizin teminatı altındadırlar. O manada kimsenin en ufak bir telaşı olmasın. Zati bugün de tekrar depremzedelerimizi gezdik dolaştık. Onlara da devletimizin bu teminatını verdik. Hem Sayın Cumhurbaşkanımızın, hem Sayın Bakanımızın selamlarını ilettik kendilerine. Devletimiz güçlüdür, tüm kurumlarıyla da depremzedelerimizin yanındadır. Kendileri ne kadar isterlerse burada kalmaya devam edebilirler. Ne vakit gitmeyi istek ederlerse gitmeleri için de aslında devletimizin kâfi imkanları vardır. Her vakitte olacaktır. Gitmek istedikleri yere de kendilerini ulaştırırız. Tercih kendilerinin.

İlginizi Çekebilir CHP’li Tekirdağ Belediyesi, depremzedeleri kaldıkları otelden çıkarmaya çalıştı Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir