Murat Kurum: Mayıs ayı sonuna kadar 319 bin konutun temeli atılacak

Gündem Nis 09, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Türkiye, iki ay evvel zelzele felaketi ile sarsıldı.

Tarihin en şiddetli ve yıkıcı zelzeleleriyle yüzleşilirken, 11 vilayette yaraların sarılması için büyük bir seferberlik başlatıldı.

Devlet-millet iş birliği ile afet bölgesinde hummalı çalışmalara başlandı.

Depremzedelerin barınmadan beslenmeye tüm gereksinimleri karşılanırken, çadır ve konteyner kent üretimi da hızlandırıldı.

Öte yandan evvelki afetlerde olduğu üzere, 1 yıl içerisinde tamamlanan sarsıntı konutları için bu felakette de kelamlar verildi.

Bu kapsamda yıkılan kentlerde konutların yapılmasına başlandı.

Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli 3.kez toplandı

Kahramanmaraş zelzelelerinin akabinde Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli çalışmaları kapsamında 158 bilim insanı, uzmanlar ve 13 suradan oluşan “Bilim Kurulu”nun toplantısının üçüncüsü İstanbul’da yapıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, toplantının kapanış konuşmasını gerçekleştirdi.

“78 bin konutun üretim süreci başladı”

Deprem bölgesinde yapılacak konutlarla ilgili bilgilendirmede bulunan Bakan Murat Kurum, sarsıntı bölgesinde hasar tespit çalışmalarını tamamlandığını ve bugün itibariyle 78 bin konutun üretim sürecinin başladığını açıkladı.

“319 bin konutun temelleri Mayıs sonuna kadar atılacak”

319 bin konutun temellerinin Mayıs ayı sonuna kadar atılacağını vurgulayan Bakan Kurum, “1 yıl içinde vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. 650 bin konutun yapını başlatmış olacağız.” dedi.

“Depremi ulusal güvenlik sıkıntısı olarak görüyoruz”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un kapanış konuşmasından öne çıkan satır başları şu halde:

Ülkemiz faal fay çizgileri üzerinde bulunuyor. Zelzelesi her vakit ulusal güvenlik sorunu olarak gördük, görmeye de devam edeceğiz. İklim krizi ile karşı karşıyayız. Tüm dünyanın etkilendiği bir olay. Marmara Denizi’nde müsilaj, sel faleketleri bu krizin sonuçları olarak karşımıza çıkıyor.

“TOKİ başkanlığı ile birlikte 1,2 milyon konutun üretimini tamamlamış olduk”

Kentsel dönüşümü kentlerimizde kararlı bir formda devam ettiriyoruz. .

Hocalarıımızla birlikte açtığımız 3 ofislerde ayrıntılı çalışmalar yapıyoruz. Hocalarımız sarsıntı bölgesinde de ayrıntılı çalışma yaptı. Şu an bu masada yıllarını afet, iklim, tabiat, alanında kendini kanıtlaşmış hocalarımız var. Türkiye’nin bir taraftan baktığınızda şehircilik ve etraf aklı bu salondadır. Akıl milletimizin ortak aklıdır.

81 ile erken ihtar müşahede istasyonları

13 küme çalışmalarını yaptı, ön tespitler ve atılması gerkeen adımları bir bir belirlemiş oldular. Afet riski yüksek bölgelerde barınma altyapısını süratli halde kuracağız. Mümkün afetlere karşı kentlerimizi hazırlıklı hale getirecek adımları atacağız. Erken ihtar müşahede istasyonlarını 81 vilayette yaygınlaştıracağız. Tüm millet bahçelerinde süreksiz barınma konseptine uygun hale getireceğiz. Bir taraftan da eğitim yani vatandaşların bilinçlendirilmesi için heyet üyeleri bir karar aldılar. Orta öğretim ve lisansta afet bilgisinin yaygılaştırılması için bu çalışmaları hayata geçireceğiz.

Afet anlarında iietişimin kesintisiz sağlanması çok kıymetli. Baz istasyonlarının afetlere karşı güçlendirilmesinin hemen kararı alınmıştır. Baz istasyonlarının verimliliği artırılacak.

“Gereken yerlerde radye temel zarurî hale gelecek”

Türkiye’de canlı fay haritaları ve risk haritalarının güncellemelerini hocalarımızla yapacağız. Mikro bölgeme etütleri inşaat faaliyetlerinin olmazsa olması. Bunu detaylı çalışmalarını 81 vilayette yaygınlaştıracağız Taban etütü yapılmasını zarurî hale getirecek bir düzeneleme yapacağız. Riskli bölgelerde imara kapatılması gereken yerlerin çalışmalarını yapıyoruz. Buralarda kat yükseliklerini sonlandıracağız. Gerekirse radya temel kimi yerlerde mecburî olacak. TOKİ bu zelzelede kıymetli bir imtihan verdi ve TOKİ’lerdeki vatandaşlarımızın burnu dahi kanamadı.

Mimar ve mühendislerimize yeterlilik getireceğiz. Binayı yapabilecek birikime sahip mimar ve mühendisler çalışmalara imza atacak. Dere yataklarında bulunan binaların tespiti yapılacak.Kamulaştırme ve taşıma sürecini süratli bir formda yürütüyor olacağız.

“İnsansız hava araçları hasar tespitinde etkin olacak”

İnsansız hava ve kara araçları geliştireceğiz. Hem Bayraktar ile hem öbür kurum ve kuruluşlarımızla enkaz ve hasar tesptine yönelik çalışma yürütüyor olacağız. Nasıl araçlarımız periyodik muayeneye tabi oluyor ise bunu binalarda da yapacağız. Binalar sistemli olarak incelenecek. Afet riski durumuna nazaran inançlı arge enstitüleri kuracağız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir