Murat Kurum: İstanbul’da riskli yapı bırakmayacağız

Gündem May 12, 2023 Yorum Yok
DHA

Seçim sürecinde ağır bir programı bulunan isimlerden biri de Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum.

Megakent’in ilçelerini karış karış gezerek vatandaşlarla bir ortaya gelen Bakan Kurum, ağır ilgi görüyor.

Bakan Kurum, bugün Üsküdar’daydı.

Yavuztürk Mahallesi’ndeki mitingde konuşan Bakan Kurum, burada yaptığı açıklamalarında kentsel dönüşüme vurgu yaptı.

“İstanbul’da tek bir riskli yapı dahi bırakmayacağız”

“Biz bu aziz kente, bu hoş kentin hoş beşerlerine her daim aşkla hizmet ettik” diyen Kurum, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Şehirlerin şahı, kentlerin sultanı İstanbul’umuza hizmet etmek bizim için her vakit büyük bir gurur, büyük bir onur, büyük bir gurur olmuştur. 21 yılda bu kutlu kenti dev yapıtlarla, büyük hizmetlerle taçlandırdık. ‘Türkiye’nin Her Yerinde Kentsel Dönüşüm’ dedik ve İstanbul’da 700 bin konutumuzu dönüştürdük. Tabi ki İstanbul’a kazandırdığımız yapıtları hiçbir vakit kâfi görmedik. Artık ‘güvenli konutlar, huzurlu yuvalar’ diyoruz. ‘İstanbul’da 1 buçuk milyon konutluk yüzyılın dönüşümü’, ‘yarısı bizden, yarısı devletten’ diyoruz. 500 bini Avrupa yakasında, 500 bini Anadolu yakasında, 500 bini yerinde; toplam 1 buçuk milyon yeni konut yaparak İstanbul’da bulunan tüm riskli yapıları dönüştürüyoruz.

Dönüştüreceğimiz konutların maliyetinin yarısını devlet olarak biz karşılıyoruz. Bugün itibariyle İstanbul’umuzda yüzyılın dönüşümünde müracaat sayımız ne biliyor musunuz? Tam 640 bin bağımsız kısım için müracaat yapıldı. Üsküdarlı kardeşlerimiz de bu kampanyamıza teveccüh gösteriyor. Sizlere, Üsküdarlı kardeşlerimize geleceğimizin teminatı olan gençlerimize sözümüzdür. Bu kentte hiçbir vatandaşımız inançsız yapılarda oturmayacak. Bu kentin hangi ilçesinde, hangi sokağında, hangi caddesinde olursa olsun tek bir riskli yapı dahi bırakmayacağız.

“Kentsel dönüşümün suratını kesen paylı parsel sıkıntısını da çözüyoruz”

Bakan Kurum, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Üsküdar demek itimat, huzur, memnunluk demektir. Buraya her gelişimizde, memnun olduk. Bizlere gönlünüzü açtınız, konuk ettiniz. Bizleri muhabbetle kucakladınız.  

Biz de sayın cumhurbaşkanımızın komşularına, siz değerli Üsküdarlı kardeşlerimize hizmet etmekten, her vakit onur duyduk, 2016 yılında Üsküdar’ımızın 16 Boğaz mahallesini kapsayan alanda imar planı tadilatlarını yaptık. Vatandaşlarımızın imar ve tapu meselelerini çözdük. Yavuztürk ve Bahçelievler mahallelerinde yaşanan mülkiyet sorunlarını çözdük. Vatandaşlarımıza tapularını teslim ettik. Şu an kentsel dönüşümün suratını kesen paylı parsel problemini da çözüyoruz. Çok hissedarlı, büyük yüz ölçüme sahip parselleri küçültüyoruz. Bu kapsamda Yarısı Bizden Kampanyası’na dahil ettiğimiz Raskent ve Kayıkent Yapı Kooperatiflerini de dönüştürüyoruz.

“VAlidebağ korumuzu millet bahçesi olarak sizlerin hizmetine sunuyoruz”

Mehmet Akif’ten Ferah’a, Cumhuriyet Kirazlıtepe’ye, Sultantepe’den Beylerbeyi’ne kadar Üsküdar’ımızın tüm mahallelerine hizmet ettik, eser verdik. Sizlerin dualarını aldık, dayanaklarını aldık. Üsküdar’ımızda Çamlıca Cami etrafında Kirazlıtepe ve Ferah mahallelerinde TOKİ’mizle 3 etapta kentsel dönüşüm projesi yürütüyoruz. Toplumsal donatılarıyla bir arada tam bin 873 inançlı, afetlere karşı dirençli konut inşa ediyoruz. Mehmet Akif Ersoy Mahallemizde Emlak Konut’umuzla 2 etapta bin 122 yeni konut, 37 yeni iş yerleri inşa ediyoruz.

Bulgurlu Altınköy’de Emlak Konutumuzla birlikte bir kentsel dönüşüm projesi yürütüyoruz. Libadiye’mize yarı olimpik havuz, kapalı otopark ve pazaryeri kazandırıyoruz. Validebağ Korumuzu doğal yapısını koruyarak millet bahçesi olarak sizlerin hizmetine sunuyoruz. Kandilli ve Çengölköy’ümüze bir çocuk köyü ve millet bahçesi yapıyoruz. Biz; Üsküdarlı kardeşlerimize kelam veriyoruz, sizlere kelam veriyoruz, Üsküdar’ımızı çok daha parlak bir geleceğe hazırlayacağız. En hoş yatırımları yapacağız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir