Murat Kurum, Elazığ’da afet konutları temel atma merasiminde konuştu

Gündem Nis 03, 2023 Yorum Yok
AA

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Elazığ Afet Konutları Temel Atma ve Toplumsal Konutlar Anahtar Teslim Töreni’nde konuştu.

Bakan Kurum, 55 gün evvel 11 ili etkileyen asrın felaketini 81 vilayetten 85 milyon kişinin daima birlikte hissettiğini söyledi.

“Elazığlı kardeşlerimizin yeni yuvalarına kavuşma heyecanı var”

Depremin birinci anından itibaren her türlü zahmete karşın devlet millet el ele vererek, yaraları sardıklarını anlatan BakanKurum, şunları kaydetti:

“Yine daima birlikte ‘Sen Türkiye’sin yaparsın’ dedik ve bu aziz millete layık olmak için var gücümüzle çalıştık. Sarsıntıdan yalnızca 15 gün sonra kontratlarımızı imzaladık. Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Kilis’te on binlerce kardeşimizin duaları eşliğinde temellerini attık. İşte bugün de sayısı 67 bine ulaşan yuvalarımızın temellerini Elazığ’da Gakkoşlarımızla birlikte atıyoruz. Bugün bir de diğer bir sevincimiz var. Elazığlı kardeşlerimizin yeni yuvalarına kavuşma heyecanı var. Yeni toplumsal konutlarımızın anahtarlarını Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle Elazığlı kardeşlerimize teslim ediyoruz. Ben yeni yuvalarımız iyi olsun diyorum. Yeni iş yerlerimiz bereketli olsun diyorum.”

“Sayın Cumhurbaşkanımızın Elazığlı kardeşlerimizle çok özel bir bağımız var. Bunda üç yıl evvel Elazığlı kardeşlerimizin yaşadığı acıya ortak olmak için sarsıntıda yeniden biz buradaydık.” diyen BakanKurum, “Bugünkü üzere tekrar yan yanaydık, omuz omuzaydık. Haftalarca, günlerce, mahallelerimizi, ilçelerimizi Elazığlı kardeşlerimizle birlikte sokak sokak gezdik ve kardeşlerimiz yuvalarına girene kadar daima burada kaldık. Bugün de Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle Elazığ’ımıza geldik. Yeniden geldik, kelamını tutan kardeşleri olarak geldik.” tabirlerini kullandı.

“Yarın değil çabucak artık diyoruz ve konutlarımızı yapmaya başlıyoruz”

BakanKurum, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“3 yıl evvelki zelzeleden sonra Cumhurbaşkanımız ‘Elazığ’ımıza tam 25 bin konut yapacağız’ kelamını verdi. Yaptı mı? ‘Malatya’da 8 bin yeni yuva yapacağız, vatandaşlarımızı bu yuvalara yerleştireceğiz’ dedi. Yaptı mı? Hoş İzmir’imizde zelzele oldu. Çabucak yeniden oraya gittik ve dedik ki mahalle mahalle İzmir’imizi dönüştüreceğiz. ‘5 bin yeni yuva kuracağız’ dedi Sayın Cumhurbaşkanımız. Yuvalarımız kuruldu mu? Antalya’da, Muğla’da yangın oldu. Biz tekrar oradaydık. Karadeniz’de sellerimiz oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız dedi ki ‘Endişe etmeyin, devletimiz yanınızda. Yeni yuvalarınızı bir yılda teslim edeceğiz’ Teslim ettik mi? Artık de daima birlikte Elazığ’ımız için, 11 ilimiz için, yarınlarımız için, yavrularımız için ne diyoruz, yarın değil çabucak artık diyoruz ve konutlarımızı yapmaya başlıyoruz.”

Konutların gelecek yıl ramazan ayında teslim edileceğini kelamlarına ekleyen BakanKurum, “Biz de Cumhurbaşkanımıza ve Elazığlı kardeşlerimize Gakkoşlarımıza kelam veriyoruz. Yeni yuvalarımız parklarıyla, okullarıyla, camileriyle, hastaneleriyle birlikte yeniden burada yaptığımız üzere tıpkı anlayışla tamamlayacağız ve inşallah tekrar Sayın Cumhurbaşkanlarımızın teşrifleriyle önümüzdeki ramazan ayında Elazığlı kardeşlerimize teslim edeceğiz. Bu eserler bitene kadar burada olacağız. Siz kendinizi inançta hissedene kadar burada olacağız” diye konuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir