Mısır: İsrail, tansiyonu azaltma uğraşlarını baltalıyor

Gündem May 11, 2023 Yorum Yok
AA

İsrail’in Gazze hücumları sonucu 13 sivil hayatını yitirdi.

Türkiye, ortalarında bayan ve çocukların da bulunduğu Filistinlilerin hayatlarını kaybetmesine neden olan atakları lanetledi.

Bir açıklama da Mısır’dan yapıldı. Kahire idaresi, İsrail’in, Filistin topraklarında tansiyonu tırmandırmasını kınadı.

Mısır’dan İsrail’e tepki

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Mısır’ın İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında “uluslararası hukuka muhalif ve durumu denetimden çıkarabilecek” hücumlarını büsbütün reddettiği belirtildi.

Açıklamada, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırısı ve işgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus kentine düzenlediği baskının kınandığı kaydedildi.

“Sükuneti sağlama ve tansiyonu azaltma eforlarını baltalıyor”

İsrail’in kelam konusu akınlarının “Şarm eş-Şeyh” ve “Akabe” görüşmelerinde varılan mutabakatlar çerçevesinde sükuneti sağlama ve tansiyonu azaltma gayretlerini baltaladığı tabir edildi.

Ürdün’ün Akabe kentinde 26 Şubat’ta, Mısır’ın Şarm eş-Şeyh kentinde de 19 Mart’ta İsrail ile Filistin ortasındaki tansiyonu azaltmayı hedefleyen, Mısır, Filistin, İsrail, Ürdün ve ABD’den üst seviye siyasi ve güvenlik yetkililerinin katıldığı beşli toplantılar düzenlenmişti.

İsrail’in Gazze taarruzunda 13 kişi öldü

İsrail ordusu tarafından sabaha karşı Gazze’ye düzenlenen hava hücumlarında ortalarında çocuk ve bayanların da bulunduğu 13 Filistinli hayatını kaybetmiş, 20 Filistinli yaralanmıştı.

Saldırılarda hayatını kaybedenler ortasında İslami Cihad Hareketi’nin askeri takımlarından 3 kişinin de bulunduğu açıklanmıştı.

İsrail güçlerinin Batı Şeria’nın Nablus kentine düzenlediği baskında ise 12 Filistinli gerçek mermiyle, 3 kişi de kauçuk kaplı mermiyle yaralanmıştı.

Gözden Kaçmasın Dışişleri Bakanlığı’ndan İsrail’deki hücumlara reaksiyon: Bu hareketler kabul edilemez Haberin Detayları
İsrail’den Gazze’ye hava saldırısı Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir