Meteoroloji’den İstanbul dahil 20 vilayet için sarı kodlu ikaz

Gündem May 19, 2023 Yorum Yok

Ülkemizin kuzey, iç ve batı kısımlarının kesimli yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu (Konya ve Karaman hariç), Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz’in iç bölümleri, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Van’ın doğu etraflarının aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, öbür yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği varsayım ediliyor.

Yağışların; Marmara’nın güney ve doğusu,( İstanbul, Çanakkale’nin iç kesitleri, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Yalova, Kocaeli, Sakarya), Batı Karadeniz’in iç kısımları ile Kütahya’nın kuzeyi, Eskişehir, Ankara’nın kuzey ve batısı, Çankırı, Amasya ve Çorum etraflarında lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Sıcaklıklar 4-6 derece azalacak

Hava sıcaklığının iç ve batı kesitlerde 4 ila 6 derece azalacağı, öteki yerlerde kıymetli bir değişiklik olmayacağı iddia ediliyor.

Rüzgarın çoklukla güneyli taraflardan hafif, orta sıra orta kuvvette, Doğu Anadolu’nun doğusu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda güneyli istikametlerden kuvvetli ve kısa vadeli fırtına( 40-70 km/sa) biçiminde esmesi bekleniyor.

Yağışların; Marmara’nın güney ve doğusu, (İstanbul, Çanakkale’nin iç kesitleri, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Yalova, Kocaeli, Sakarya), Batı Karadeniz’in iç bölümleri ile Kütahya’nın kuzeyi, Eskişehir, Ankara’nın kuzey ve batısı, Çankırı, Amasya ve Çorum etraflarında mahallî olarak kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, mahallî dolu, yıldırım, hortum ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

Kuvvetli rüzgar uyarısı

Rüzgarın Doğu Anadolu’nun doğusu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda güneyli taraflardan kuvvetli ve kısa müddetli fırtına (40-70 km/saat) halinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

20 vilayet için sarı kodlu uyarı

Öte yandan sarı kodlu ihtar verilen 20 vilayet ise şöyle:

Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çankırı, Çorum, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Kütahya, Sakarya, Sinop, Tokat, Yalova, Karabük, Düzce.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir