Mersin’de spor yaparak 6 ayda 57 kilo zayıfladı

Genel May 10, 2023 Yorum Yok
İHA

Mersin’in merkez Toroslar ilçesinde yaşayan 20 yaşındaki Mustafa Bekar, çocukluğundan beri kabusu olan kilolarından azmiyle kurtulmayı başardı.

Özellikle ilkokul ve ortaokul devirlerinde çok kilolu olan Bekar, 2017 yılında Atatürk Sanayi Meslek Lisesi’ni kazandı.

Dalga geçtikleri için okulu bıraktı

Okulun birinci 3 ayında tekrar kilo sorunları yüzünden arkadaşları tarafından daima dalga geçilen ve ortalarına alınmayan Bekar, daha fazla dayanamayarak eğitimini yarıda bıraktı.

Ardından odasına kapanan, yalnızca bilgisayar oyunları oynayan ailesi dahil kimseyle görüşmek istemeyen Bekar, bir mühlet sonra ruhsal ıstıraplar da yaşamaya başladı.

Babasının psikiyatriye götürdüğü Bekar, antridepresan kullanmaya başladı. Fakat bir türlü düzelmeyen Bekar, yeniden babasının tavsiyesi üzerine bir beslenme kulübüne giderek, kilolarından kurtulmak istedi.

143 kilodan 86’ya düştü

Burada beslenme tertibini değiştiren ve hayatına antrenman katan Bekar, 6 ayda 143 kilodan 86 kiloya düştü.

Tekrar yaşama sevincini elde eden Bekar, artık ise yarım kalan eğitim hayatına devam ediyor ve kendisi üzere kilo sorunu yaşayan insanlara yardımcı oluyor.

“Ağlayarak sınıftan çıktım”

Kilo verme sürecini anlatan Mustafa Bekar, şunları söyledi:

İlkokul ve ortaokul çağlarında daima kilo sorunları yaşayan bir öğrenciydim. 2017 yılında Atatürk Sanayi Meslek Lisesi’ni kazandım. Lise hayatımın birinci 3 ayında sınıftaki arkadaşları tarafından daima dışlanan, ortamlarına dahil edilmeyen, asosyal bir çocuktum. Böylece okulu bırakma kararı aldım. Ben 1.89 boyundaydım ve 143 kiloydum. Çok fazlaydı benim için. Bu benim özgüvenimi büsbütün yerle bir ediyordu. Sınıftaki arkadaşlarım daima benimle dalga geçiyordu ve beni ortamlarına dahil etmiyorlardı, küçük düşürülüyordum. Çok dalga geçtikleri bir gün ağlayarak sınıftan çıktım ve okulu bırakacağım dedim ve bıraktım.

“Artık kendimi seviyorum”

Kilosu yüzünden arkadaşının olmadığını belirten Bekar, şu tabirleri kullandı:

Sürekli bilgisayar oyunları oynayan, hiç kimseyle konuşmayan etrafıyla dahil hiç kimse ile bağlantıya geçmeyen odasına gün ışığı girmeyen çok asosyal bir çocuk haline gelmiştim. Ondan sonra babam beni psikiyatriye götürme kararı aldı. Mersin Üniversitesi Psikiyatri Kısmına götürdü. Antidepresan kullanmaya başladım. Ruh ve Hudut Hastalıkları Hastanesine yatışı öngörülmüş bir insandım. Artık özgüvenim büsbütün yerlerdeydi. Hiç kimseyle arkadaşlık edemeyen, berbat bir ruh halindeydim. Ondan sonra bir faal ömür kulübüyle tanıştım. Oranın temel vizyonu yüzde 80 beslenme yüzde 20 egzersizdi. Ben de faal bir karar vererek, ömür koçum sayesinde 143 kilodan 86 kiloya ulaştım. Şu an etkin olarak bu mesleğin içerisindeyim. İnsanların hayatını değiştiriyorum. Artık hayatımda o kadar çok şey değişti ki aslında özetlemek gerekirse özgüvenimi büsbütün en üst düzeye çıkardım. Onun dışında istediğim kıyafeti giyebiliyorum. Arkadaş edinebiliyorum, insanların içerisine çıkabiliyorum. Bu bile yetiyor aslında bana. Tüm bunları yaptıktan sonra natürel kendimi sevdim.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir