Manisa’daki yaban hayatı görüntülendi

Genel Nis 07, 2023 Yorum Yok
İHA

Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü Avcılık Yaban Hayatı Şube Müdürlüğünün uyumunda; İzmir, Muğla, Manisa ve Aydın Tabiat Muhafaza Ulusal Parklar vilayet şube müdürlükleri yaban hayatını, 348 adet fotokapanla takip ediyor.

Manisa’da da kurulan 43 fotokapana bir çok canlı tipi yakalandı.

“Birçok mevzuda araştırma yapılıyor”

Fotokapanlarla ilgili bilgi veren Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Vekili Hasan Paşalı, şunları söyledi:

Yaban hayatının fotokapanlarla izlenmesi çalışmalarıyla; çeşitlerin yayılış ve hakimiyet (teritori) alanlarını tespit etmek, varlık-yokluk sörveyleri yapmak, cinsler ortası ve tıp içi etkileşimleri belirlemek, popülasyondaki özel bireyleri tespit etmek, cinslerin habitat tercihlerini belirlemek, tıp çeşitliliğini belirlemek, çeşide nazaran mekansal alan tespiti, amaç tıbbın mevsimsel ve günlük aktivitelerinin izlemek, popülasyon büyülüğü tespit etmek üzere birçok bahiste araştırmalar yapılmaktadır. Bölge müdürlüğü genelinde 348 adet fotokapanlarla izleme çalışmaları sürdürülmektedir.

Bu fotokapanların 43 adeti Manisa vilayetinde konseyi bulunmaktadır. Tabiat Muhafaza Ulusal Parklar Manisa Vilayet Şube Müdürlüğü ve Spil Dağı Ulusal Park Müdürlüklerince Manisa vilayet genelinde yürütülen çalışmalarda; fotokapanlarla karaca, kurt, tilki, kızıl geyik, çakal, tavşan, yaban domuzu cinslerine ait fotoğraf ve görüntüler elde edilmiş olup, Manisa vilayetimizin yaban hayatı zenginliği bir defa daha ortaya konmuştur.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir