Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto’dan Togg’a övgü: Türkiye iktisadı yeni bir boyuta ulaştı

Gündem May 05, 2023 Yorum Yok
AA

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Türkiye’ye geldi.

Ankara’da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile görüşen Szijjarto, ülkesinin Türkiye’deki yeni yatırımı olan Medicor Medical’de açıklama yaptı.

Szijjarto, Türkiye’nin yerli arabası Togg’u Bakan Varank ile birlikte deneyimledi.

Togg yorumu: İktisadın yeni bir boyuta ulaşması demek

Basın toplantısının öncesinde Togg’a binen ve buna ait değerlendirmelerini de paylaşan Szijjarto, “Milli bir iktisatta kendi araçlarını üretme noktasına gelindiğinde bu, iktisadın yeni bir boyuta ulaşması demektir.” tabirlerini kullandı.

Szijjarto, Macarların bunu çok uygun anladığını belirterek ülkelerinde otomotiv endüstrisinin imalat endüstrisinin 3’te 2’sini oluşturduğunu kaydetti.

“Ülkenin katettiği ekonomik gelişimi gösteriyor”

Szijjarto, Türkiye’nin “milli aracını üretme noktasında” olduğunu belirterek bunun, ülkenin katettiği ekonomik gelişimi gösterdiğini vurguladı.

Gelecek devirde Türkiye’nin ekonomik gelişimini sürdürmesini dileyen Szijjarto, bunun iki ülkenin karına olacağını söz etti.

Macar-Türk ekonomik işbirliği

“Macar-Türk işbirliğinin kıymetli dönüm noktasında bulunmak üzere” yoğun bir vakitte burada kendisine vakit ayırdığı için Bakan Varank’a teşekkür eden Szijjarto, Macar-Türk ekonomik iş birliğinin Türk ve Macar halkına, firmalarına ve iki ülke iktisadına kar sağladığını belirtti.

“Erdoğan’ın sayesinde oldu”

Szijjarto, Varank’a cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde muvaffakiyetler dileyerek “Macaristan ve Türkiye ortasındaki işbirliğinin yeni bir boyut kazanması onun ismi (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın) sayesinde olmuştur. Bu çalışmayı önümüzdeki periyotta de sürdürmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Szijjarto, sıhhat araç ve gereç üretiminin kıymetli ve gerekli olduğuna dikkati çekerek Macaristan’ın sıhhat kesiminde ve tıbbi aygıtlar üretiminde dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olduğunu belirtti.

“Dünyanın dört bir yanında Macar sıhhat eserleri kullanılıyor”

“Dünyanın dört bir yanında Macar sıhhat eserleri, tıbbi aygıtları tedavilerde kullanılmaktadır.” diyen Szijjarto, Macar firmalarının ihracat piyasalarında büyümeleri için takviye verdiklerini söyledi.

Szijjarto, Medicor’un sadece Macaristan’da değil tüm Avrupa’da yeni doğanlar için gerekli tıbbi aygıtların geliştirilmesinde öncü rol oynadığını belirterek firmanın ana eserlerinin bebeklerin bakımı için gerekli kuvözlerin oluşturduğunu lisana getirdi.

45,8 milyon liralık yatırım yapılan fabrikada gelişmiş kuvözler üretilecek

Firmanın eserlerinin daha çok Orta Doğu’ya ihraç edildiğini kaydeden Macar bakan, firmanın yeni tesisini de burada kurma kararı aldığını kaydetti.

Szijjarto, Medicor’un Türkiye’de yeni açılan bu merkezinin 4 bin metrekare alan üzerine şurası bir fabrika olduğunu belirterek şöyle dedi:

Burada kuvözler üretilecektir. 45,8 milyon liralık büyük bir yatırımdır. Macar hükümeti buna 27,4 milyon liralık teşvik takviyesi vermiştir. Üretim bu yılın 2. yarısında başlayacak.

Burada sırf üretim değil, araştırma ve geliştirme de yapılacağını kaydeden Macar bakan, firmanın Ar-Ge çalışmalarıyla çok gelişmiş küvezler üreteceğini vurguladı.

“Ticaret hacmimizi yüzde 99 artırdık”

Szijjarto, Macar hükümetinin dayanağının iki ülke ortasındaki siyasi ve ekonomik işbirliği sayesinde olduğuna dikkati çekerek şunları söyledi:

Ticaret hacmimizi yüzde 99 artırdık. Türkiye olmadığı kadar ihracatta bulunmuştur. Türk firmaları da daima yatırımlar yapmaktadır ve işgücü oluşturmaktadır. Macar firmalar da Türkiye’de teşebbüste bulunmaktadır.

Szijjarto, Türk hükümetine Medicor’a verdiği takviye için teşekkür etti.

“Türkiye transiti olmadan inançlı Macar doğal gaz arzı yoktur”

İki ülkenin beklenen güç yatırım alanlarına ait soruya cevap veren Szijjarto, Macar güç arzının güvenliği açısından Türkiye’nin değerli olduğunun altını çizdi.

Szijjarto, “Türkiye muteber ve öngörülebilir bir transit ülkesi olmasaydı, Macaristan’a doğal gaz arzının güvenliği olmazdı. Türkiye transiti olmadan inançlı Macar doğal gaz arzı yoktur. Hala Türk Akımı, Avrupa’ya tek Doğu Batı istikametindeki inançlı doğal gaz naklini sağlamaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Azerbaycan gazının satın alınmasına da değinen Szijjarto, “Macaristan’a Azeri gazı lakin Türkiye transit geçiş sağlarsa ulaşacaktır. BOTAŞ ile Türk doğal gazını satın almak üzere görüşüyoruz ister LNG olsun ister öteki kaynak biçiminde.” dedi.

“Türkiye inşa konusunda biraz daha önde”

Szijjarto, öte yandan iki ülkenin de nükleer güç kullanacağını ve tıpkı teknoloji inşasının sürdüğünü belirterek Türkiye’nin inşa konusunda biraz daha önde olduğunu ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne birinci nükleer yakıtın ulaştığını aktardı.

Szijjarto, “Akkuyu ve Paks nükleer güç üretiminde işbirliğine güveniyoruz.” diye konuştu.

Ortak basın toplantısının akabinde Varank ve Szijjarto, Macaristan’ın Türkiye’deki birinci medikal yatırımı olan Medicor Yatırım Projesi’nin açılışını yaptı.

Gözden Kaçmasın Gaziantep’te Togg’a coşkulu karşılama Haberin Detayları
Türkiye’de elektrikli araçlara ilgi Togg ile birlikte tabana yayılmaya başladı Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir